Co dělat v březnu na zahradě? Vysejte zeleninu a bylinky, proveďte jarní řez dřevin a dejte do pořádku trávník

Co dělat v březnu na zahradě? Vysejte zeleninu a bylinky, proveďte jarní řez dřevin a dejte do pořádku trávník Zdroj: Shutterstock

Březen patří k prvním jarním měsícům a představuje také zahájení nové zahradní sezony. Zajímá vás, co dělat v březnu na zahradě? Zahrádkáři mají v tento měsíc práce přímo nad hlavu. Co vše je čeká?

Ve skleníku vysejte zeleninu a bylinky a předpěstujte letničky

Máte pařeniště, fóliovník nebo skleník? V tom případě do nich můžete již v první polovině března vysévat mrkev, špenát, hrách, kopr, bazalku nebo ředkvičky. Vysadit zde můžete také předpěstovaný raný salát.

V první polovině března se ve skleníku pusťte i do předpěstování sazeniček. Do zeminy vysejte kedlubny, brokolici, ale i papriky, rajčata, lilky a melouny. V březnu lze vysévat ve skleníku také letničky (astry, hvozdíky, slaměnky, gazánie) a dát se tak do jejich předpěstování.

Zdroj: Shutterstock Vyčistěte záhony, připravte si osevní plán a proveďte první výsev

Záhony v březnu prohnojte kompostem, mělce prokypřete hrábkami a urovnejte. Připravte si také osevní plán na novou sezonu. V průběhu března již můžete provést první výsevy do venkovního záhonu. Chlad dobře snáší zejména petržel, mrkev, hrách, ředkvičky, špenát nebo kopr.

Pusťte se do jarního řezu růží, muškátů, vinné révy, rybízu či jabloní

V březnu vás na zahradě čeká spousta práce. Pusťte se rovněž do řezu jádrovin, tedy jabloní či hrušní. Zaměřte se zejména na řez starších stromů, u kterých chcete podporovat plodnost, a nikoliv růst. Jádroviny (jabloně, hrušně), ale i peckoviny (švestky, třešně, višně) je také vhodné v průběhu března roubovat. 

Jarní řez dále proveďte u živých listnatých plotů, vinné révy, angreštů, rybízů, borůvek, ostružiníku a maliníku. V březnu rovněž venku proveďte řez růží a seřízněte muškáty, které přezimovaly ve světlé chladné místnosti.

Zdroj: Shutterstock Očistěte jahodníky

Pokud na zahradě pěstujete jahodníky, koncem března z nich sundejte chvojí či mrazuvzdornou netkanou textilii. Jahodníky očistěte, odstraňte z nich staré listy a na závěr je přihnojte cereritem nebo vyzrálým kompostem.

Dejte se do obnovy trávníku

K březnu patří také péče o trávník. Pusťte se nejprve do hrabání, vertikutace (provzdušnění) a odstraňování mechů a zplstnatělé trávy. Trávník dále přihnojte průmyslovým dusíkatým hnojivem. Jsou-li některé části trávníku poškozené, v březnu je ideální čas k jejich obnově.

Co dále dělat na zahradě v březnu

✔ Sázejte ovocné stromy a keře.

✔ Vysaďte živý plot.

✔ Záhony s trvalkami pokryjte mulčem.

✔ Začněte zalévat jehličnany.

✔ Proveďte mulčování pod ovocnými stromy.

✔ Pusťte se do očisty a sestřihu okrasných trav.

Zdroj: Ceskazahradka.cz, Abecedazahrady.cz, Jakpestovat.cz, Living.iprima.cz
Autor:
Publikováno: 10. 3. 2022 10:19 Nahlásit obsah