Co s živým vánočním stromkem, který dosloužil: Vyrobte z něj ptačí krmítko nebo jej zaneste do zoo

Co s živým vánočním stromkem, který dosloužil: Vyrobte z něj ptačí krmítko nebo jej zaneste do zoo Zdroj: Shutterstock.com

Vánoce jsou definitivně za námi. Možná teď začínáte přemýšlet nad tím, co s vysloužilým vánočním stromkem, který začíná pomalu opadávat. Odstrojený vánoční stromeček rozhodně nepatří do popelnice ani kontejneru. Máte jiné možnosti, jak jej co nejšetrněji zlikvidovat.

Věčné dilema: Kam s ním?

Vánoční stromeček dělá v českých domácnostech radost nejčastěji do Tří králů, tedy do 6. ledna. Někteří lidé však tento symbol Vánoc, který začíná schnout a opadávat, odstrojují a likvidují mnohem dříve. A právě tehdy nastává otázka, jak s vysloužilým živým stromkem co nejlépe naložit. Máte přitom hned několik možností.

Stromek položte vedle kontejneru nebo zavezte na sběrný dvůr

Stromek nikdy nedávejte do popelnice ani kontejneru na biodpad. Ve většině českých městech totiž platí pravidlo, že se vysloužilý vánoční stromek odkládá vedle kontejneru na komunální odpad. Město pak zajišťuje svoz vyřazených stromků, které se zpravidla štěpkují a využívají dále dle potřeby. Vyřazený vánoční stromeček nemusíte nechávat pouze vedle kontejneru. Zavést jej můžete také na nejbližší sběrný dvůr.

Tip: Pokud jste si živý vánoční stromek koupili u některého z větších obchodních řetězců, můžete jej po Vánocích opět vrátit zpátky.

Zdroj: Shutterstock.com Využijte stromek na své zahradě

Pokud na větvích vánočního stromečku zůstalo ještě jehličí, využít jej můžete i na zahradě. Jednotlivými chvojkami překryjte rostliny, které jsou citlivé na mráz. Kmen stromku rozřežte na polínka, kterými si zatopíte třeba v krbu. Zbývající část vysloužilého stromku můžete rozřezat a dát na své zahradě do kompostu.

Vyrobte ze stromku krmítko pro ptáky

Vánoční stromeček, který už dosloužil, může mít i další způsoby využití. Jednoduše jej venku na zahradě zapíchněte do země. Na jeho větvičky následně navěste lojové koule, sušené ovoce a další ptačí dobrůtky. Vznikne vám tak velmi originální ptačí krmítko.

Zdroj: Shutterstock.com Vysloužilý stromek zaneste do lesa: Ale se zvláštní opatrností

Pokud chcete vyřazený stromeček odnést do lesa, aby si na něm mohla pochutnat lesní zvěř, buďte obzvlášť opatrní. Z vánoční stromku odstraňte kromě ozdob všechny kovové háčky a hliníkové pásky, kvůli kterým by se mohla zvířata poranit. Jestliže jste se rozhodli právě pro tuto variantu recyklace vánočního stromečku, poraďte se nejprve s místním myslivcem či správcem lesa, zda můžete stromek do lesa opravdu odnést.

Zajděte se stromkem do zoo

S vysloužilým vánočním stromkem, který neobsahuje háčky, hliníkové pásky ani zbytky tavné pistole, vás zpravidla po Vánocích přivítají také v každé větší tuzemské zoo. Zvířata zde vyřazené stromky využijí nejen ke krmení, ale také na hraní.

Autor:
Publikováno: 30. 12. 2019 12:47 Nahlásit obsah