Grilování na balkoně si užijete, když dodržíte několik pravidel. Zásadní jsou dobré vztahy se sousedy a správný výběr grilu

Grilování na balkoně si užijete, když dodržíte několik pravidel. Zásadní jsou dobré vztahy se sousedy a správný výběr grilu Zdroj: Shutterstock.com

Nemusíte bydlet jenom v domě se zahradou. Na grilovaných dobrotách si s rodinou či přáteli pochutnáte i tehdy, pokud máte byt s balkonem. Stačí nakoupit maso a zeleninu a můžete na balkoně uspořádat příjemnou letní grilovačku. Chcete, aby vše probíhalo, jak má? V tom případě během grilování na balkoně dodržujte několik základních pravidel.

To nejdůležitější: Dobré vztahy se sousedy

Žijete v bytovém domě? V první řadě byste neměli přemýšlet nad recepty, které při grilování na balkoně vyzkoušíte. Ještě podstatnější jsou pro vás v tomto případě dobré vztahy se sousedy. Kouř linoucí se z grilu i hlasitější posezení s přáteli pro ně mohou být obtěžující, proto jim grilovačku na balkoně raději předem oznamte. 

Vaši sousedé tak budou mít čas na to, aby si ze svého balkonu sundali třeba prádlo a zavřeli si okna, aby jim štiplavý kouř nešel do bytu. Po konci grilování můžete své sousedy obejít i s menší výslužkou. Udělá to opravdu hodně a předejdete tím možným nesvárům.

Český Občanský zákoník grilování na balkoně přímo nezakazuje. Píše se v něm ovšem o tom, že se máme chovat tak, abychom pachem, kouřem či hlukem neobtěžovali sousedy ve více než běžné míře. Jestli si tedy chcete sem tam grilovačku na balkoně bytového domu dopřát, jsou dobré vztahy se sousedy opravdu na místě.

Na správném grilu záleží

Co je dále důležité při grilování na balkoně? Jde o správný výběr grilu. Používejte takový gril, u kterého výrobce uvádí, že je vhodný i ke grilování na balkonu. Myslete také na to, aby štiplavý kouř tolik neobtěžoval vaše sousedy. Správným krokem je tak třeba bezkouřový gril na dřevěné uhlí, ale i elektrický gril nebo plynový gril.

V případě plynového grilu se však mějte na pozoru. Nesmí stát na přímém sluníčku ani v jeho blízkosti nesmíte kouřit nebo skladovat hořlavé látky. Jestli chcete předejít možnému požáru, hasiči upozorňují, že byste měli být opatrní i při přípravě pokrmů na klasickém grilu na dřevěné uhlí. Žhavý uhlík může lehce odlétnout balkónovými dveřmi zpátky do bytu a problém je na světě.

Tip: Pro grilování na balkoně je nejvhodnější elektrický gril určený pro venkovní použití. Je nejbezpečnější a také nečoudí. Nejrizikovější jsou grily na tuhá paliva.

Bezpečné grilování na balkoně: Na co ještě nezapomenout

  • Gril na balkonu nenechávejte nikdy bez dozoru.
  • V případě elektrického grilu se ujistěte, že jej můžete používat pod širým nebem. Déšť z něj totiž může udělat velmi nebezpečné zařízení.
  • Pořiďte si takový gril, který je stabilní a který se na balkoně nepřevrhne.
  • Při grilování na balkonu mějte připravenou nádobu s vodou, abyste zamezili případnému požáru.
  • Na grilu na tuhá paliva nikdy na balkonu negrilujte za většího větru.
Autor:
Publikováno: 24. 7. 2020 14:00 Nahlásit obsah