Jahodka indická neboli nejedlá jahoda může způsobit žaludeční problémy. Dejte si pozor na její záměnu s lesními jahodami

Jahodka indická neboli nejedlá jahoda může způsobit žaludeční problémy. Dejte si pozor na její záměnu s lesními jahodami Zdroj: Shutterstock

Jahodka indická plodí ve stejném období jako lesní či měsíční jahody. A to může být velký problém, neboť je jim velmi podobná. Pokud se tedy budete procházet parkem či okrasnou zahradou, vždy popřemýšlejte nad tím, jaký červený plod si vkládáte do úst. Jahodka indická vám totiž může způsobit nepříjemné žaludeční potíže.

Chuť jahodky je mdlá. Problém nastává, když sníte víc než 20 plodů

Na jahodku indickou můžete velmi často narazit v okrasné zahradě nebo v parku. Pěstuje se totiž jako okrasná rostlina, na spoustě místech roste i planě. Problém je však v tom, že jahodka indická svými listy i plody nápadně připomíná lesní či měsíční jahody.

Když ale k plodu jahodky indické přičichnete, nebo jej náhodou sníte, zjistíte, že chutí a vůní se lesním nebo měsíční jahodám rozhodně nepodobá. Chuť jahodky je mdlá a nedobrá. 

Podle Toxikologického informačního střediska při Univerzitě Karlově patří jahodka indická téměř k nejedovatým plodům. Nebezpečné však je, kdybyste vy nebo vaše děti zkonzumovali více než 20 jejích plodů. Poté se mohou dostavit nepříjemné zažívací potíže, které ovšem nejsou vážné. U citlivých jedinců může rovněž dojít k alergické reakci.

Zdroj: Shutterstock

Rozdíl mezi jahodkou indickou a lesními jahodami

Zajímá vás, jaký je hlavní rozdíl mezi jahodkou indickou a lesními jahodami? V době květu má lesní jahoda bílé okvětní lístky. Naopak jahodka vykvétá úplně žlutě. Rozdíl mezi jahodkou indickou a lesními jahodami je rovněž v postavení červených plodů na stonku. 

Plody jahodky mají kulovitý tvar o velikosti až 1,5 centimetru a trčí přímo směrem vzhůru. Naopak plody lesních jahod rostou na ohnutém stonku vždy špičkou směrem dolů. Na rozdíl od lesních jahod mají jahodky pod plodem také výrazně větší kališní lístky.

Zdroj: Shutterstock Jahodka indická se pěstuje v Evropě už od 18. století

Jahodka indická je v Evropě nepůvodním druhem. Na starý kontinent se dostala v 18. století, od té doby se zde začala pěstovat jako okrasná rostlina. Uplatnění našla v závěsných koších nebo při lemování cestiček, záhonů či suchých zídek. Stále na ni narazíte například v botanických zahradách či parcích. Roste ovšem i planě.

Zdroj: Atlasrostlin.cz, Tis-cz.cz

Autor:
Publikováno: 8. 7. 2021 10:32 Nahlásit obsah