Jak daleko od sebe sázet rajčata, papriky nebo okurky? Vzdálenost sazenic je důležitá

Jak daleko od sebe sázet rajčata, papriky nebo okurky? Vzdálenost sazenic je důležitá Zdroj: Shutterstock

Po zmrzlých mužích, tedy v polovině května, již můžete dát na otevřený záhon sazenice rajčat, paprik nebo okurek. Jenže, v jaké vzdálenosti od sebe tyto rostliny sázet? Máme pro vás odpovědi.

Na vzájemné vzdálenosti sazenic záleží: Proč?

Na první pohled se vám může zdát, že vzdálenost mezi sazenicemi je pouhý detail. Zachování správné vzdálenosti mezi jednotlivými rostlinami na záhonku je ale velmi důležité. A to hned z několika důvodů.

Rostliny mají více prostoru pro svůj růst

Každá rostlina potřebuje dostatek prostoru pro svůj růst a rozvoj kořenového systému. Vysazení natěsno může vést k soutěžení o živiny a vlhkost mezi rostlinami, což omezuje jejich růst a vývoj. Zachováním správné vzdálenosti mezi sazenicemi zajistíte, že každá rostlina bude mít dostatek prostoru pro svůj růst a vývoj.

Zdroj: Shutterstock Předejdete případnému šíření chorob

Příliš těsné umístění rostlin zvyšuje také riziko šíření chorob a škůdců. Když jsou rostliny velmi blízko sebe, snadněji se mezi nimi šíří plíseň, houbové infekce nebo bakteriální choroby. Udržováním správné vzdálenosti mezi sazenicemi snížíte jejich vzájemný kontakt, a tak minimalizujete i případné šíření chorob.

Zajistíte optimální množství slunečního světla a proudění vzduchu

Správná vzdálenost mezi rostlinami také umožňuje optimální osvětlení a proudění vzduchu. Příliš hustý porost zastiňuje nižší rostliny nebo blokuje proudění vzduchu, což často vede k problémům, jako je hniloba plodů nebo přemnožení škůdců. Udržováním správné vzdálenosti mezi rostlinami zajišťujete, že každá rostlina má přístup k dostatečnému množství slunečního světla a vzduchu.

Jak daleko od sebe sázet tyčková rajčata

Tyčková rajčata od sebe vysazujte ve vzdálenosti 70 až 80 centimetrů, a to ve sponu 40 až 50 centimetrů. 

Keříčková rajčata: Jak daleko od sebe?

Keříčková rajčata vysazujte ve vzdálenosti 60 až 70 centimetrů a ve sponu 20 až 30 centimetrů.

Zdroj: Shutterstock Papriky: Jak daleko od sebe?

Papriky sázejte do řádků vzdálených od sebe 60 centimetrů, mezi rostlinami nechte místo 25 až 40 centimetrů. 

Jak daleko od sebe sázet okurky

Hustota vysázených okurek na záhon řešte s ohledem na jejich typ. V případě okurek nakládaček je vhodných 7 až 8 sazenic na 1 metr čtvereční, které do záhonu vysazujte vždy rovnoměrně. Chcete-li vysadit salátové okurky nebo polní okurky, plně vám bude dostačovat 5 sazenic na 1 metr čtvereční. Právě při tomto množství vám dají opravdu dobrou úrodu.

V konečném důsledku správná vzdálenost mezi sazenicemi zajistí jejich celkové zdraví. Dodržováním výše uvedených zásad zajistíte, že každá pěstovaná rostlina bude mít ideální prostředí pro svůj růst a tvorbu plodů. Díky tomu se tak můžete těšit i na mnohem bohatší úrodu.

Zdroj: Jenzeny.cz, Casopis-rozmaryna.cz

Autor:
Publikováno: 16. 5. 2024 13:03 Nahlásit obsah