Jak oživit zvadlé a přelité rostliny? Vyzkoušejte tyto jednoduché rady

Jak oživit zvadlé a přelité rostliny? Vyzkoušejte tyto jednoduché rady Zdroj: Shutterstock

Pokud máte doma rostliny, určitě víte, jak frustrující může být vidět je zvadlé nebo dokonce přelité. Nicméně, není třeba zoufat, existuje několik způsobů, jak pomoci vašim rostlinám se zotavit.

Jak oživit zvadlé a přelité rostliny?

Nicméně, není třeba zoufat, existuje několik způsobů, jak rostlinám pomoci se zotavit. Nejprve je třeba rozlišit mezi nadměrnou zálivkou a nedostatkem vody - zvadlé listy mohou být symptomem obou problémů. Pokud máte podezření, že jde o nadměrnou zálivku, zkuste nechat půdu vyschnout. Pokud jde o nedostatek vody a hlína je vysušená, zalévejte rostlinu více než obvykle. Dalším krokem by mohlo být odebrání všech suchých a odumřelých listů a stonků – ty rostlině zbytečně berou sílu. Pokud je rostlina přelitá, můžete ji opatrně vyjmout z květináče a odstranit vodu ze spodní části kořenového systému. Poté ji do vysušeného květináče vraťte a přidejte čerstvou půdu. Tento proces umožní lepší dýchání kořenů a pomáhá rozvinout kořeny nové.

Dalším tipem je použití hnojiva, které pomůže obnovit ztracené živiny. Pokud jste již hnojivo používali a rostlina stále není v pořádku, pomoci by mohla změna druhu hnojiva nebo způsob jeho aplikace.

Zdroj: Shutterstock

Babské rady, jak rostlinám pomoci

Kromě výše uvedených tipů existuje i mnoho babských rad, které mohou pomoci oživit vaše rostliny. Vyzkoušejte některé z nich: 

  • Když je rostlina přelitá, zasypejte ji suchou rýží, ta pomůže absorbovat přebytečnou vlhkost.
  • Pokud máte doma hnědé banány, nevyhazujte je! Banánovou slupku přidejte společně s hlínou do květináče. Banánová slupka obsahuje hodně draslíku, který rostlinám prospívá.
  • Některé rostliny mají v oblibě víno. Pokud tedy máte doma nespotřebované víno, zkuste menší množství nalít do květináče – i víno obsahuje určité množství draslíku, který je k zotavení rostlin důležitý.
  • Odborníci doporučují používat minerální vodu při zalévání rostlin. Minerální voda obsahuje vyšší množství minerálů.
  • Rostlinu zalijte vodou s aspirinem. Aspirin obsahuje kyselinu salicylovou, která okyseluje vodu, a tím snižuje pH. 

Je však důležité si uvědomit, že babské rady nemusí vždy pomoci, avšak vyplatí se je vyzkoušet. Zkrátka, pokud máte doma zvadlé a přelité rostliny, není třeba zoufat. Sledováním těchto tipů a dodržováním správné péče jim můžete pomoci se zotavit a znovu začít růst a kvést.

Autor:
Publikováno: 29. 5. 2023 13:30 Nahlásit obsah