Jak se zbavit skvrn od potu na oblečení? Pomůže vám ocet, jedlá soda i kuchyňská sůl

Jak se zbavit skvrn od potu na oblečení? Pomůže vám ocet, jedlá soda i kuchyňská sůl Zdroj: Shutterstock.com

Tento problém řešíme každé léto všichni. Jelikož se během vysokých teplot potíme víc než obvykle, odnáší to zpravidla naše oblečení. Pokud i po vyprání zůstaly na vašem oblíbeném bílém tričku žluté skvrny od potu, rozhodně jej nevyhazujte. Přinášíme vám triky, jak se těchto skvrn zbavíte jednoduše, rychle a především levně.

Prevence je základ: Zpocená trička perte okamžitě

Není nic horšího, než když vám na oblečení zůstanou žluté skvrny od potu. Lidský pot je v zásadě bezbarvá tekutina, žluté skvrny však začnou vznikat až tehdy, když se začne rozkládat.

Takové bílé zpocené tričko proto nikdy neházejte do prádelního koše, ale okamžitě jej přeperte. Pokud totiž necháte pot na oblečení zaschnout, odstraníte jej už pouze s velkou námahou. Zpocené tričko přeperte ve vodě, do které jste přidali trochu pracího prášku. Pomůže vám také tolik oblíbené mýdlo s jelenem a několik kapek klasického octa.

Zdroj: Shutterstock.com

Když pot na bílém oblečení zaschne: Zbavíte se jej těmito triky

Když vám na světlém oblečení zůstanou v podpaží žluté mapy od potu, pomocí běžného prášku na praní je vyperete už jenom horko těžko. Naštěstí máte na výběr hned několik jednoduchých a velmi levných způsobů, díky kterým se žlutých skvrn od potu zbavíte takřka bez námahy. Které babské rady jsou ty nejúčinnější?

1. Vyzkoušejte sílu octa

Bílé tričko se žlutými skvrnami od potu namočte na několik hodin do vody, do které jste přidali klasický ocet. Na 1 litr vody přitom připadají 3 polévkové lžíce octa. Po odmočení tričko vyperte v pračce na klasický program. Do pračky nasypte prací prášek, ale místo aviváže dejte opět ocet.

2. Pomůže i kuchyňská sůl

Do 1 litru vlažné vody vhoďte hrst soli. V tomto roztoku máčejte bílé tričko celou noc. Poté jej opět dejte prát do pračky na klasický program.

3. Vsaďte na jedlou sodu

Jedlá soda je univerzálním čistidlem, které vám pomůže skoro se vším. Tentokrát bílé tričko namočte do vody a vyždímejte. Na skvrny od potu, které zůstaly v podpaží, rovnoměrně nasypte jedlou sodu. Nechte působit přes noc a poté klasicky vyperte.

Tip: Ještě účinnější je čisticí pasta, kterou si vyrobíte z jedlé sody, peroxidu vodíku a gelového pracího prášku v poměru 3:2:1. Tuto pastu vetřete pomocí kartáčku na skvrnu vlhkého trička. Nechte působit několik hodin a pak tričko vyperte.

Zdroj: Shutterstock.com

4. Účinná je i kyselina citronová

Chcete-li se zbavit žlutých skvrn od potu na bílém tričku, pomůže vám také kyselina citronová. Do 1 litru horké vody nasypte 10 gramů kyseliny citronové a dobře rozmíchejte. Bílé oblečení v roztoku máčejte několik hodin a poté jej vyperte.

Barevné prádlo a skvrny od potu: Na jedlou sodu a kyselinu citronovou zapomeňte

K čištění barevného oblečení přistupujte s větší opatrností, abyste nepoškodili barvy. K odstraňování skvrn tak v tomto případě nepoužívejte agresivnější čistidla. Flíčků od potu či deodorantů, které vám i po vyprání zůstaly na barevném prádle, se zbavíte především pomocí žlučového mýdla. Nejúčinněji v tomto případě funguje oblíbené mýdlo s jelenem.

Autor:
Publikováno: 16. 8. 2019 12:00 Nahlásit obsah