Jak šetřit vodou? Plýtvání zastavíte, když se zbavíte svých špatných návyků

Jak šetřit vodou? Plýtvání zastavíte, když se zbavíte svých špatných návyků Zdroj: Shutterstock.com

Podle zlých jazyků se blížíme době, kdy začne platit rčení, že je pitná voda nad zlato. Spočítali jste někdy, kolik pitné vody denně spotřebujete? Pokud se pokládáte za průměrného českého občana, je to kolem 110 litrů. Zdá se vám to hodně? Přestat plýtvat vodou a ušetřit za její spotřebu můžete pouhými maličkostmi. Zbavte se hlavně těchto návyků.

Plýtvání pitnou vodou: Jak mu předejít?

Plýtvání pitnou vodou v domácnostech je nekonečným problémem, kterému čelí celý západní svět. Jestliže jste se rozhodli, že se začnete chovat k životnímu prostředí zodpovědněji, stačí, když sami u sebe i ve své domácnosti změníte pouze několik maličkostí. Plýtvání vodou zastavíte hlavně tím, že se zbavíte několika špatných návyků. Co byste měli přestat dělat?

Buďte v koupelně kratší dobu

Zapomeňte na dlouhou 20minutovou sprchu, v důsledku, které se vaše koupelna promění v saunu. Úplně vám každý den stačí kratší sprcha, trvající nejdéle 5 minut. Taková 10minutová sprcha už je přes limit, protože se vyrovná napuštěné vaně. A samotná koupel ve vaně? Tu si dopřejte ideálně jednou týdně.

Tip: Při sprchování ušetříte ještě víc, když na baterii namontujete úspornou hlavici. Uspoříte až 40 procent vody.

Zdroj: Shutterstock.com

Při čištění zubů zastavte vodu

Schválně, kdo z vás si čistí zuby při tekoucí vodě? Zbavte se tohoto nešvaru a vodu při čištění zubů pravidelně zastavujte. Jelikož si zuby čistíte alespoň jednou až dvakrát denně, na spotřebě pitné vody to bude citelně znát.

Perte prádlo a umývejte nádobí méně, ale za to chytře

Pračku se špinavým prádlem zapínejte, až když je zcela plná. Totéž platí také o myčce nádobí. I když to zní naprosto logicky a samozřejmě, ruku na srdce, řada z nás to vůbec nedodržuje.

Do varné konvice dávejte jenom odpovídající množství vody

Kolik vody dáte do varné konvice, když si chcete udělat kávu nebo čaj? Pokud patříte mezi lidi, kteří konvici naplní až po horní rysku, je to špatně. Zbývající voda, kterou nevyužijete, přijde zbytečně nazmar. Proto raději do varné konvice dávejte pouze odpovídající množství vody, kterou skutečně potřebujete. Ušetříte tím nejen za vodu, ale i za elektřinu.

Přestaňte se holit při tekoucí vodě

Muži se tak rádi holí při tekoucí vodě. Ale té spotřebované vody! Jakým způsobem by měli přestat s jejím plýtváním? Stačí, když svého partnera nasměrujete k tomu, aby si potřebnou vodu napustil do umyvadla nebo plastového lavórku. Díky tomu ušetří až 6 litrů vody, která by během holení zbytečně odtekla odpadem.

Splachujte toaletu menším množstvím vody

Sami jste si určitě všimli, že běžně stačí ke spláchnutí toalety až poloviční množství vody, než zrovna používáte. Pitnou vodu v tomto případě můžete uspořit tak, že do nádržky s vodou (mimo její důležité části) vložíte plastovou láhev naplněnou vodou. Díky tomuto triku budete pokaždé toaletu splachovat mnohem menším množstvím vody.

Zdroj: Shutterstock.com

Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou

Pokud nemáte myčku, špinavé nádobí myjete běžně v ruce. Do jeho mytí se pusťte jednou maximálně dvakrát denně, a to tak, že si napustíte dřez. Nikdy v průběhu dne nemyjte použité nádobí pod tekoucí vodou. Pitné vody totiž v tomto případě spotřebujete mnohem více, což je ale zbytečné.

Opravte netěsnosti

Postarejte se o svou domácnost ve všech směrech. Zajistěte opravu kapajících vodovodních kohoutků. Zkontrolujte také, zda vám voda neuniká i z toalety.

Autor:
Publikováno: 14. 3. 2019 14:00 Nahlásit obsah