Jak sušit levanduli, aby neopadala, neztratila barvu a stále krásně voněla? Základem je správný postup

Jak sušit levanduli, aby neopadala, neztratila barvu a stále krásně voněla? Základem je správný postup Zdroj: Shutterstock

Máte na zahradě levanduli a chtěli byste si ji nasušit k dalšímu využití? V tom případě vám přinášíme jednoduchý a efektivní návod, jak sušit levanduli, aby neopadala, neztratila barvu a stále krásně voněla. Co všechno pro to musíte udělat?

Správný čas sklizně je to nejdůležitější

Prvním krokem k úspěšnému sušení levandule je správná doba sklizně. Levanduli sklízejte nejlépe ráno, kdy se na květech ještě třpytí rosa a její vůně je nejsilnější. Stonky stříhejte těsně nad místem, kde začínají listy, a nechte na nich dostatek květů, aby byly co nejvoňavější.

Teď ještě to nejdůležitější: Na sušení sbírejte pouze levanduli, jejíž květy se ještě nerozvily, tedy levanduli s poupaty. Pokud budete sušit levanduli s rozvitými květy, bude opadávat. Aby vám teddy levandule při sušení neopadávala, musí mít tedy ještě nerozvité květy.

Zdroj: Shutterstock Připravte se na sušení

Jakmile máte levanduli sklizenou, je čas ji připravit na sušení. Oddělte jednotlivé stonky a zkontrolujte, zda nejsou poškozené nebo nemocné. Poté vytvořte malé svazky, které nebudou příliš silné. Následně je svažte gumičkou nebo provázkem.

Levanduli sušte na suchém, tmavém a dobře větraném místě. Přímé sluneční světlo by mohlo způsobit ztrátu barvy, a vlhké prostředí zase plísně. Nejlepší je zavěsit svazky levandule květy směrem dolů, což pomůže uchovat jejich tvar.

Tradiční způsob: Levanduli zavěste na provázek

Tento tradiční způsob sušení levandule patří k těm nejoblíbenější. Svazky levandule zavěste na provázku nebo na háčku květy dolů, a to nejlépe v místnosti s minimální vlhkostí a dobrým prouděním vzduchu. Levandule bude suchá zhruba za jeden až dva týdny v závislosti na vlhkosti vzduchu. 

Levanduli můžete sušit i na sítu

Další oblíbenou metodou je sušení levandule na sítu. Tuto metodu využijete, pokud máte větší množství levandule. Stačí položit čisté velké síto na dvě podpěry, aby pod ním mohl proudit vzduch. Na síto rozložte levanduli v jedné vrstvě a přikryjte jemnou látkou, aby se zabránilo usazování prachu. Sušení levandule na sítu trvá přibližně jeden až dva týdny.

Zdroj: Shutterstock Skladování sušené levandule rozhodně nepodceňujte

Když je levandule suchá, správně ji uchovejte, aby si po co nejdelší dobu udržela svou nádhernou vůni a barvu. Nejlepší jsou skleněné nádoby s těsným uzávěrem, které ochrání levanduli před vlhkostí a světlem. Můžete použít také plastové nádoby nebo zipové sáčky, ale sklo je ideální volbou pro dlouhodobé skladování. 

Nádoby se sušenou levandulí uchovávejte na suchém a tmavém místě, například v komoře nebo ve skříni. Na co je důležité myslet? Sušenou levanduli rozhodně nemějte ve vlhkém prostředí ani ji nevystavujte přímému sluníčku.

Zdroj: Bbfamilyfarm.com, Gardenia.net, Thespruce.com

Autor:
Publikováno: 10. 7. 2024 09:26 Nahlásit obsah