Jak vydlabat a vyřezat halloweenskou dýni, aby nezplesnivěla: Při výrobě této dekorace na Halloween dodržujte několik zásad

Jak vydlabat a vyřezat halloweenskou dýni, aby nezplesnivěla: Při výrobě této dekorace na Halloween dodržujte několik zásad Zdroj: Shutterstock.com

I když není Halloween ryze českým svátkem, již si to v tento den, který připadá na 31. října, nedokážeme představit bez vyřezávané dýně. Pokud zrovna dlabete a vyřezáváte strašidelnou dýni na Halloween, zkuste se držet několika důležitých pravidel. Právě díky nim vám nádherná halloweenská dýně vydrží co nejdéle a příliš rychle nezplesniví.

Odkrojte vrchní část dýně se stonkem

Vybrali jste si velkou dýni a chcete, aby vám během říjnových a listopadových dnů krášlila vchod před domem či bytem? Nejprve z dýně ostrým nožem odkrojte vrchní část kolem jejího stonku. V dýni by vám měl vzniknout otvor, který bude velký asi jako dvě třetiny průměru dýně. 

Proč tak velký otvor? Kvůli následovnému snadnému dlabání a pozdějšímu vkládání svíčky. Vrchní část dýně se stonkem, kterou jste odkrojili, si samozřejmě ponechejte. Bude totiž následně sloužit jako víko.

Zdroj: Shutterstock.com Pusťte se do dlabání

V dalším kroku se pusťte do dlabání vnitřní části dýně. Při této činnosti buďte obzvlášť opatrní. Dávejte pozor na to, abyste slupku dýně při dlabání příliš neztenčili. Měla by být dostatečné tlustá a pevná. Vydlabanou dužinu z dýně samozřejmě nevyhazujte. Použijte ji například na polévku, kompot, džus nebo koláč.

Na řadu přichází vyřezávání halloweenské dýně

Při vyřezávání halloweenské dýně můžete popustit uzdu své kreativitě. Můžete jí vytvořit veselé či strašidelné obličeje. V dýni můžete rovněž vyřezat siluety koček, strašidel, pavouků či netopýrů. Všechny obličeje nebo siluety si přitom na dýni předkreslete tenkou černou fixou.

Pokud si nevíte rady, spoustu šablon na halloweenské dýně najdete například na Pinterestu. Jednotlivé otvory ve slupce přitom nedělejte příliš vedle sebe, aby se vám dýně nerozpadla. Jaké pomůcky při vyřezávání dýně použít? Ideální jsou tenké a delší nože, které jsou dobře nabroušené, a tím pádem velmi ostré.

Zdroj: Shutterstock.com Aby vám dýně nezplesnivěla, důležité je její správné zakonzervování

Pokud do vyřezané halloweenské dýně vložíte svíčku, začne se velmi rychle vysušovat, což se neblaze promítne již následující dny na jejím vzhledu. Chcete-li, aby halloweenská dýně, kterou jste si vyrobili, měla co nejdelší životnost, nevysušovala se ani neplesnivěla, namočte ji po vydlabání a vyřezání na osm hodin do vody se slabým roztokem Sava.

Krásnou halloweenskou dýni si uchováte co nejdéle i díky dalšímu důležitému fíglu. Stačí, když všechny její řezné plochy natřete bezbarvou vazelínou. Tímto způsobem halloweenskou dýni na nějaký čas zakonzervujete a budete se moci z její krásy déle těšit.

Tip: Vnitřní část dýně můžete preventivně postříkat také běžným prostředkem proti plísním. Pokud se na ní začne tvořit plíseň postříkejte ji silně naředěným roztokem Sava.

Autor:
Publikováno: 21. 10. 2020 13:32 Nahlásit obsah