Milujete vonné svíčky? Potom raději zbystřete, mohou poškozovat zdraví

Milujete vonné svíčky? Potom raději zbystřete, mohou poškozovat zdraví Zdroj: Shutterstock

Vonné svíčky vytvářejí příjemnou atmosféru a po zapálení dokážou vnést do našich domovů překrásnou vůni. Odborníci však varují, že některé z nich vykazují vážná zdravotní rizika. Co byste měli vědět, než si příště zapálíte svou oblíbenou svíčku?

Příjemná vůně, ale za jakou cenu?

Zapálení vonných svíček je pro mnoho z nás spojeno s relaxací a pohodou. Tyto svíčky jsou oblíbené pro své uklidňující aroma a schopnost vytvořit útulnou atmosféru. Odborníci však varují, že ne všechny vonné svíčky jsou bezpečné pro vaše zdraví. 

Podle studie publikované v Annals of Medicine and Surgery mohou některé svíčky obsahovat látky, které jsou škodlivé. Velké riziko představují zvlášť pro osoby se zdravotními problémy.

Zdroj: Shutterstock V běžných svíčkách najdete spoustu škodlivých látek

Pokud trpíte závratěmi, bolestmi hlavy, dýchacími problémy, slzícíma očima, kýcháním nebo ucpaným nosem po zapálení svíčky, zbystřete. S ohledem na tyto projevy byste se měli vonným svíčkám a tyčinkám raději vyhýbat. 

Vědecká studie publikovaná v Annals of Medicine and Surgery odhalila, že mnohé svíčky obsahují složky, které jsou potenciálně nebezpečné. Jednou z hlavních hrozeb je toluen, látka nacházející se ve svíčkách vyrobených z parafínu nebo vosku na bázi ropy.

„Prodloužené vystavení vysokým koncentracím toluenu je spojeno s množstvím zdravotních rizik včetně účinků na nervový systém, dýchací systém a vyvíjející se mozek,“ upozornil spoluautor studie Ariful Haque.

Další nebezpečnou látkou ve svíčkách je benzidin, který se používá v některých barvivech na barvení svíček. „Existuje spojitost mezi vystavením se benzidinu v práci a rozvojem rakoviny močového měchýře,“ dodal Haque. Zatímco příležitostné zapálení svíčky nemusí být takovou hrozbou, dlouhodobé vystavení této látce by mělo být podle něj velkým důvodem k opatrnosti.

Zdroj: Shutterstock Jak minimalizovat rizika?

Nechcete dát vonným svíčkám opravdové sbohem? S nimi spojená zdravotní rizika můžete minimalizovat hned několika způsoby. Patří k nim především:

Větrání: Během pálení svíček otevřete okno a zajistěte dostatečné větrání místnosti.

Přírodní alternativy: Vyhýbejte se syntetickým vůním a upřednostňujte přírodní vonné oleje.

Bezpečnější materiály: Zvolte svíčky vyrobené ze sójového nebo včelího vosku, u kterých je nižší pravděpodobnost, že obsahují škodlivé látky.

Vonné svíčky jsou skvělým způsobem, jak doma vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Na druhou stranu byste si měli být vědomi všech rizik, které jsou spojené s jejich používáním.  

Zdroj: Nypost.com, Health.clevelandclinic.org

Autor:
Publikováno: 3. 7. 2024 14:13 Nahlásit obsah