Nejlepší domácí hnojivo na orchideje: Vyzkoušejte rýžovou vodu, banánové slupky nebo brambory

Nejlepší domácí hnojivo na orchideje: Vyzkoušejte rýžovou vodu, banánové slupky nebo brambory Zdroj: Shutterstock

Orchideje jsou vznešenými pokojovými rostlinami, které nám dělají radost krásou svých květů. Jenže, co když vaše orchidej neprospívá? Podpořte její růst a kvetení osvědčenými domácími hnojivy na orchideje. Po použití banánových slupek, brambor, melasy nebo rýžové vody vám orchideje pokvetou jako nikdy předtím.

Nejdůležitější živiny, které orchideje potřebují ke svému životu

Orchideje získávají živiny ze vzduchu, vody a substrátu. A právě do substrátu můžete orchidejím pravidelně přidávat některá domácí hnojiva, která podpoří jejich růst a kvetení. Orchideje vyžadují ve správné kombinaci zejména dusík, fosfor a draslík. 

Dusík podporuje zdraví a růst listů a stonků, fosfor posiluje kořeny a draslík napomáhá tomu, aby orchideje bohatě vykvetly. Mezi další minerální látky, které orchideje potřebují k životu, patří rovněž železo, zinek, měď a bór.

Domácí hnojiva na orchideje: Která stojí za to vyzkoušet?

Chcete, aby se orchideje, které pěstujete, staly chloubou vašeho domova? Zkuste podpořit jejich růst a kvetení nejen kupovanými chemickými hnojivy. Vsaďte naopak na přírodní domácí hnojiva. Tato hnojiva jednoduše vytvoříte ze surovin, které máte běžně doma.

Zdroj: Shutterstock Černý čaj je bohatý na dusík

Sáčky s černým čajem mají vysoký podíl dusíku, který podporuje růst orchidejí a má vliv na zdraví jejich stonků a listů. Sáčky s černým čajem jednoduše roztrhněte a jejich obsah vsypte k orchidejím do substrátu. Tímto způsobem hnojte orchideje během jarních a letních měsíců vždy jednou za 30 dnů.

Rýžová vody obsahuje spoustu vitamínů

Orchidejím prospívá rovněž voda z hnědé rýže. V této tekutině po uvaření hnědé rýže totiž zůstane spousta vitamínů. A to thiamin, riboflavin, niacin nebo kyselina listová. Po uvaření rýže počkejte až voda zchladne na pokojovou teplotu, poté ji jednou za 14 dnů použijte na zalévání orchidejí. K jedné rostlině konkrétně přidejte zhruba dvě polévkové lžíce této tekutiny.

Bramborové slupky poskytnou orchidejím draslík a fosfor

Bramborová dužnina i bramborové slupky jsou velmi bohaté na draslík i malé množství fosforu. Tyto minerální látky podporují jak kvetení, tak růst orchidejí. Výborným domácím hnojivem je zejména vychladlá voda z uvařených bramborových slupek, která dokáže orchideje po vegetačním klidu nastartovat k dalšímu vykvetení.

Vodu z uvařených bramborových slupek smíchejte s čistou vodou v poměru 1:1 a až do doby, než orchideje vykvetou, tuto tekutinu používejte místo zálivky. Orchideje by se vám za vaše úsilí měly odměnit záplavou květů.

Zdroj: Shutterstock Kvetení orchidejí podpoří i banánové slupky

Dalším osvědčeným domácím hnojivem na orchideje jsou banánové slupky, které jsou bohaté na draslík a hořčík. Jakým způsobem si z nich připravíte hnojivo? Jednu banánovou slupku nakrájejte na proužky, zalijte jedním litrem vody a nechte v lednici dva dny odstát. Tuto tekutinu následně smíchejte s čistou vodou v poměru 1:1 a používejte do té doby, než orchidej nasadí na květy.

Melasa: Přírodní sladidlo bohaté na draslík

Chcete-li, aby orchidej po vegetačním klidu vykvetla, její kvetení podpoříte také pomocí melasy. Jde o přírodní sladidlo s vysokým obsahem draslíku. Stačí, když jednu čajovou lžičku melasy smícháte se dvěma šálky vody a tuto směs použijete jako zálivku.

Tip: Jakým dalším způsobem donutíte orchidej znovu vykvést? Například také pomocí tří stroužků česneku. Jak na to jsme pro vás sepsali v tomto článku.

Autor:
Publikováno: 8. 3. 2021 12:00 Nahlásit obsah