Netradiční pěstování jahod by měl znát každý milovník těchto sladkých plodů

Netradiční pěstování jahod by měl znát každý milovník těchto sladkých plodů Zdroj: Shutterstock

Abyste mohli pěstovat jahody, nepotřebujete k tomu rozhodně zahradu. Jahody totiž můžete mít také na balkoně nebo terase. Právě proto vám přinášíme tipy na netradiční způsoby pěstování jahod, abyste si mohli vychutnat vlastní sladké červené plody, i když máte omezené prostory.

Sázení jahod do truhlíku užijete na balkoně či terase

Začněme tím nejjednodušším způsobem – sázením jahod do truhlíku. Vyberte si nejlépe obdélníkový truhlík s dostatečnou hloubkou, a to nejméně 20 centimetrů. Každý z truhlíků naplňte kvalitním substrátem, který doplňte o speciální hnojivo pro jahody. Následně se pusťte do sázení jahodníků.

Jak daleko od sebe sázet jahody do truhlíku? Optimálně 20 centimetrů, aby každý z jahodníků měl dostatek místa pro svůj růst a následně pro šťavnaté plody. Jestliže tedy použijete truhlík o délce 60 centimetrů, vejdou se vám do něj celkem dvě až tři sazenice jahodníků.

Zdroj: Shutterstock Jahodová pyramida: Skvělé řešení při nedostatku místa

Pokud se vám zdá, že máte málo prostoru pro pěstování jahod, můžete vyzkoušet jahodovou pyramidu. Tento netradiční způsob pěstování vám umožní využít vertikálního prostoru a pěstovat jahody i na malé svého záhonu, který máte na zahradě?

Jak udělat pyramidu na jahody? Máte hned několik možností. Jahodovou pyramidu si můžete na zahradě postavit z betonových tvarovek, palet nebo dřevěných desek. Obecně platí, že základna by měla být větší než vrchní část, aby byla zajištěna stabilita.

Nejprve si vytvořte rovinu v místě, kde budete pyramidu na jahod stavět. Rovnou do hlíny poskládejte první patro. Pokud použijete betonové tvarovky, první patro udělejte kruhové. V případě, že použijete dřevěné desky, první patro bude čtvercové. Další patra jahodové pyramidy postupně zužujte směrem nahoru a samozřejmě je nezapomeňte dosypávat kvalitním substrátem doplněným o vyzrálý kompost či speciální hnojivo pro jahody.

Zdroj: Shutterstock Jak zasadit jahody do jahodové pyramidy?

Sazenice jahod umístěte do připraveného substrátu ve vrstvách pyramidy. Dodržujte mezi jahodníky alespoň 20centimetrovou vzdálenost, abyste zajistili dostatečný prostor pro jejich růst a vývoj.

Jahodová pyramida je nejen praktickým způsobem pěstování jahod na omezeném prostoru, ale také zajímavým a dekorativním prvkem vaší zahrady. Chtěli byste mít něco podobného také na svém balkoně nebo terase? Pořiďte si plastovou kaskádu na jahody, která je vlastně poschoďovým květináčem a kterou můžete jak postavit, tak zavěsit. 

Zdroj: Mojerady.cz, Plastia.eu, Zahradkarskaporadna.cz

Autor:
Publikováno: 10. 4. 2024 16:37 Nahlásit obsah