Nevíte jak pečovat o balkonové květiny? Máme pro vás 5 rad, které vám práci ulehčí

Nevíte jak pečovat o balkonové květiny? Máme pro vás 5 rad, které vám práci ulehčí Zdroj: Shutterstock.com

Snem každého zapáleného zahrádkáře je mít co nejkrásnější květiny. Avšak ne vždy se to daří tak, jak bychom si přáli. O rostliny se nemusí starat jen ti, co bydlí v domečku se zahradou, ale i ti, kteří si vysadili rostliny na svém balkonu. Jak se tedy o okrasné květiny starat, aby vám vydržely co nejdéle?

Substrát je důležitý

Výběr substrátu je pro výživu rostlin jeden z nejdůležitějších faktorů. Kvalitně zvolený substrát je základem úspěchu. Je tedy potřeba, aby byl dostatečně vzdušný, aby absorboval vodu a stabilizoval výkyvy hnojení. Zcela jistě si tedy při výběru substrátu dejte pozor a nepoužívejte ten z loňského roku.

Dostatečně zalévejte

Zálivková voda je pro tento typ rostlin nesmírně důležitá, ale mějte na paměti, že i v tomto případě všeho moc škodí. Jestliže jste k výsadbě použili samozavlažovací truhlíky, na začátku jara a léta tyto květiny zalévejte shora, až poté, přibližně v polovině června, jsou rostliny samy schopny zásobovat se vodou pomocí knotů.

Pozor na dlouhodobá hnojiva

Na trhu jsou k dostání speciální granule, které mají za úkol uvolňovat živiny v průběhu celé sezóny. Avšak když tento typ hnojiva do substrátu dáte ještě předtím, než rostliny pořádně vyrostou, může vlivem tepla dojít k rychlejšímu uvolňování hnojiva a hrozí to, že se vám rostliny spálí.

Zdroj: Shutterstock.com

Pozor na škůdce

Většinou se u letniček a balkonových rostlin vyskytují nezvaní hosté v podobě mšic, molic, svilušek či třásněnek. Jasným znamením toho, že jsou vaše květiny těmito škůdci napadeny, je to, že nerostou tak, jak by měly, žloutnou a dokonce mohou mít i matný odstín. Jestliže tedy uvidíte, že vaše rostlinky chřadnou, zvolte vhodný postřik k zahubení těchto škůdců.

Vybírejte místo

Truhlíky s květinami byste měli umístit někam, kde je dostatečná cirkulace vzduchu a menší vlhkost, jinak vám hrozí napadení plísní či houbovými chorobami. Každá rostlina vyžaduje své vlastní specifické podmínky, proto je neopomínejte.

Autor:
Publikováno: 8. 5. 2018 13:16 Nahlásit obsah