Pěstování vánočního kaktusu je věda. Co dělat, aby vám vykvetl o Vánocích

Pěstování vánočního kaktusu je věda. Co dělat, aby vám vykvetl o Vánocích Zdroj: Shutterstock.com

Máte doma vánoční kaktus a chtěli byste, aby vám tentokrát vykvetl na Štědrý den? Tato oblíbená pokojová rostlina vás nepřekvapí svými květy jen tak sama od sebe. Základem je její správné pěstování. Co tedy dělat, abyste měli díky rozkvetlému vánočnímu kaktusu ještě krásnější Vánoce?

Vánoční kaktus vykvete, jen když se o něj dobře staráte

Vánoční kaktus s červenými, růžovými, fialovými, žlutými či bílými květy pochází z deštných pralesů Brazílie. Stal se však u nás tak oblíbeným, že patří k symbolům českých Vánoc. Máte-li tuto pokojovou rostlinu také doma, právě osm až šest týdnů před Štědrým dnem nastává vhodný čas k tomu, abyste se o ni speciálně postarali. 

Pokud vánočnímu kaktusu zajistíte vhodné umístění, vlhkost a teplotu vzduchu, jedině tak vás o Vánocích potěší svými nádhernými květy. Abyste podpořili kvetení vánočního kaktusu, měli byste dodržet několik základních pravidel jeho pěstování. Co tedy dělat?

Umístěte vánoční kaktus do chladnější místnosti

Aby vám kaktus na Štědrý den vykvetl, umístěte jej osm až šest týdnů před Vánoci do chladnější a temnější místnosti, jako je například nevytápěná chodba nebo garáž. Stálá teplota v těchto prostorách by se měla pohybovat od 12 do 15 stupňů Celsia. Aby v místnosti, kde máte vánoční kaktus, nebylo příliš světla, zatáhněte v oknech žaluzie nebo závěsy.

Zdroj: Shutterstock.com Omezte zálivku a hnojení na minimum

Doba osm až šest týdnů před Štědrým dnem by měla být pro vánoční kaktus obdobím klidu. Proto této pokojové rostlině omezte na minimum zálivku. Stačí, když jej zalijete vodou o pokojové teplotě jednou za dva týdny. Vánoční kaktus rovněž přestaňte hnojit. Jelikož vánoční kaktus pochází z deštných pralesů Brazílie, potřebuje vlhčí vzduch. Každý den proto jeho listy pečlivě roste vodou z rozprašovače.

Pozorně sledujte, kdy začne kaktus nasazovat poupata

Až začne vánoční kaktus nasazovat poupata, začněte jej přihnojovat dle návodu tekutým hnojivem určeným přímo pro kaktusy. Tuto pokojovou rostlinu rovněž začněte také pravidelněji zálévat, a to jednou za tři až čtyři dny. Při této péči bude vánoční kaktus obsypaný plně vyvinutými poupaty.

Zdroj: Shutterstock.com Týden před 24. prosincem vánoční kaktus přemístěte do tepla

Jeden týden před Štědrým dnem vánoční kaktus přemístěte do vytápěné místnosti, kde se ovšem pokojová teplota drží mírně pod 20 stupňů Celsia. Jeden až dva dny před Vánoci vánoční kaktus přemístěte do teplejšího obývacího pokoje. Právě v teple se začnou poupata rychleji rozvíjet a vy se tak na Vánoce můžete těšit z překrásně rozkvetlého vánočního kaktusu.

Rozkvetlý kaktus přitom nechte stát na jednom místě a rozhodně s ním nehýbejte. Pokud byste jej chtěli přenést jinam, mohla by z něj poupata i květy opadat. Ideálním místem pro vánoční kaktus je zejména severní okenní parapet. Tato pokojová rostlina totiž nemá příliš v lásce přímé světlo a libuje si spíš v polostínu.

Rozkvetlý kaktus přitom každý den zalévejte odstátou vodou a jeho listy také pravidelně roste. Když vánoční kaktus po svátcích odkvete, opět jej přemístěte do chladnějších prostor. Omezte rovněž jeho zálivku a hnojení. V tomto případě až do jarních měsíců.

Autor:
Publikováno: 23. 11. 2020 11:24 Nahlásit obsah