Po svaté Kateřině nastává předadventní čas. Dle tradice období po 25. listopadu do 1. adventní neděle patří velkému předvánočnímu úklidu

Po svaté Kateřině nastává předadventní čas. Dle tradice období po 25. listopadu do 1. adventní neděle patří velkému předvánočnímu úklidu Zdroj: Shutterstock.com

Naši předkové slavili svátek svaté Kateřiny, který připadá na 25. listopadu, ve velkém. Před příchodem Adventu se konaly poslední taneční zábavy. Období mezi svátkem svaté Kateřiny a 1. adventní nedělí však bylo kromě svatokateřinské zábavy také ve znamení předvánočního úklidu. Co konkrétně patřilo k nedílným tradicím předadventního času?

Předadventní období bylo pro naše předky velmi důležité

Začátek Adventu v letošním roce připadá na neděli 29. listopadu. Hlavně děti se už nemohou dočkat Vánoc, a tak nedočkavě stříhají metr. Věděli jste ale, že pro naše předky bylo velmi důležité předadventní období, které začínalo po svátku svaté Kateřiny (25. listopadu) a končilo první adventní nedělí?

Po svaté Kateřině startoval velký předvánoční úklid

Už naši předci věřili, že po 25. listopadu do první adventní neděli nastává důležitá doba k tomu, abychom se věnovali velkému předvánočnímu úklidu. Do první adventní neděle mělo být doma vše čisté a uklizené. 

Lidé tak mohli v uklizeném domě zapálit první adventní svíčku a užívat si v klidu sváteční atmosféru. Celý Advent tedy bez jakéhokoliv shonu rozjímali a věnovali se tradičním předvánočním činnostem či zvykům. Proč se tedy touto tradicí neinspirovat také v současnosti?

Zdroj: Shutterstock.com Jak by měl předadventní úklid vypadat?

V období Adventu nás čeká spousta příjemných záležitostí, včetně pečení cukroví, vánočního zdobení domova či nákupu dárků, ke kterým by už generální úklid domova patřit neměl. Co tedy během předadventního období dělat? 

Umyjte okna, vyleštěte zrcadla a nábytek, utřete prach, vysajte, umyjte podlahy a radiátory, vyleštěte nábytek, vyperte závěsy a povlečení, vytřepte peřiny a polštáře a nově je převlékněte. Vytřiďte z domu rovněž všechny nepotřebné věci. Některé z nich věnujte, prodejte nebo vyhoďte. S příchodem Adventu už jenom rozjímejte a užívejte si čas příjemně strávený se svou rodinou.

Jak zvládnout s přehledem a bez stresu předvánoční úklid? Osvědčené tipy jsem pro vás sepsali v tomto článku

Autor:
Publikováno: 26. 11. 2020 17:00 Nahlásit obsah