Přemýšlíte už nad tím, jak osázíte podzimní truhlíky? Slušet jim bude okrasná kapusta i ozdobné papričky

Přemýšlíte už nad tím, jak osázíte podzimní truhlíky? Slušet jim bude okrasná kapusta i ozdobné papričky Zdroj: Shutterstock.com

Za pár týdnů se rozloučíme s nádherným letním počasím a o slovo se opět přihlásí podzim. Proto není od věci už teď popřemýšlet nad tím, jakými podzimními trvalkami si osadíte truhlíky na oknech. Aby vaše okna zářila všemi barvami a rozjasnila váš den i během pochmurných plískanic, chce to správný výběr rostlin. Podzimní truhlíky tak budou dokonalé.

Osazování podzimních truhlíků, se kterým klidně začněte už počátkem září, můžete pojmout velmi kreativně. Máte totiž na výběr velké množství podzimních trvalek, které se pyšní pestrostí barev a které navíc snesou i nižší teploty. Ve vašich podzimních truhlících to bude perfektně ladit především těmto rostlinám.

Okrasná kapusta

Zdroj: Express.co.uk Kapustu si pravidelně dáváme k jídlu, její okrasná varianta však není tak známá. A to je velká škoda, protože podzimním a zimním oknům velmi sluší. Okrasná kapusta má nádherné zeleno bílé, zeleno růžové či zeleno fialové zbarvení, v podzimním truhlíku bude tvořit dokonalý pár s tolik oblíbeným vřesem.

Tato podzimní trvalka je zvyklá i na velmi nízké teploty, takže vaše okna může zdobit až do zimy. Okrasné kapustě totiž nejvíc svědčí teploty pod 10 stupňů Celsia, což je paradoxně hranice, kdy už některé květiny začínají ztrácet krásu.

Vřes a dabécie

Zdroj: homesandproperty.co.uk V podzimních truhlících se krásně vyjímá především vřes s fialovými, růžovými nebo bílými květy. Také tato rostlina je odolná proti nízkým teplotám, a navíc je velmi nenáročná na pěstování. Stačí jí pouze dostatek světla a zálivky. Velmi podobné vlastnosti má také okrasná trvalka dabécie, které se přezdívá irský vřes. Této rostlině s drobnými barevnými kvítky vůbec nevadí nízké teploty a je stále krásná, i když venku mrzne.

Tip: Vřesu to bude skvěle ladit i s bramboříky, které přímo milují nízké teploty.

Drátovec neboli krásnohlávek

Zdroj: Pinterest.com Drátovec je trvalkou, která vám nesmí v podzimním truhlíku rozhodně chybět. Výjimečně se pěstuje jako solitér, skvělým způsobem doplňuje také okrasné zelí, vřes a některé podzimní kvetoucí rostliny, jako jsou třeba macešky nebo chryzantémy.

Okrasné papričky a ozdobné lilky

Zdroj: Shutterstock.com Papriky už dávno nejsou na jídlo, posloužit vám mohou také jako skvělá dekorace. V tom případě sáhněte po okrasných miniaturních papričkách, kterými můžete truhlíky osadit už během pozdního léta. Stejnou parádu vám na oknech udělají také ozdobné lilky, které jsou však na rozdíl od okrasných papriček jedovaté.

Macečky

Zdroj: howtogrowandtips.com Macečky vypadají jako velmi křehké květiny, ale zdání klame. Jde o rostliny, které neskolí ani mráz a v truhlíku na okně v celé své kráse přečkají i ty nejchladnější měsíce roku. I když máte možná macešky spojené se hřbitovy, pokud je vkusně osadíte do truhlíku spolu s dalšími podzimními trvalkami, udělají opravdu velkou parádu.

Autor:
Publikováno: 14. 8. 2019 13:44 Nahlásit obsah