Přesazování orchideje si správně načasujte. Dejte si záležet i na výběru květináče a substrátu

Přesazování orchideje si správně načasujte. Dejte si záležet i na výběru květináče a substrátu Zdroj: Shutterstock

Pěstujete orchideje? Jestliže se tato vznešená pokojová rostlina rozroste a bude příliš prokořeněná, je důležité její přesazení do větší nádoby. Přesazování orchideje má svá pravidla, která se vyplatí dodržovat. Jedině tak vám tato oblíbená pokojovka nádherně pokvete i nadále.

Kdy je správný čas na přesazování

Zajímá vás, kdy je nejlepší čas na přesazování orchidejí? Tuto pokojovou rostlinu přesazujte nejlépe brzy na jaře nebo si počkejte, až bude mít těsně po odkvětu. Vyhněte se přesazování orchideje v době, kdy má na sobě nová poupátka. Ta by mohla totiž po přesazení opadat.

Přesně z jakého důvodu byste se měli do přesazování orchidejí pustit? Nejen v případě, že je stávající květináč pro rostlinu, která je velmi prokořeněná a rozrostlá, malý. Orchidej přesaďte i tehdy, pokud vám začíná viditelně chřadnout.

Zdroj: Shutterstock Jak krok za krokem přesadit orchidej

Potřebujete orchidej co nejšetrněji přesadit? Nejprve celý květináč nechte jednu hodinu odstát ve vodě. Substrát se odmočí a kořeny orchideje změknou. Následně květináč promačkejte a orchidej velmi opatrně vytáhněte. Z kořenů orchideje poté jemně oklepejte zbylý substrát. Pokud je v kořenech zarostlá rašelina, opatrně ji vytáhněte.

Jestliže mezi zdravými kořeny orchideje, které mají zelenou až stříbrně šedou barvu, najdete kořeny suché nebo hnijící, odstřihněte je nůžkami. Připravte si květináč, na jehož dno nasypte trochu vlhkého substrátu. Na něj následně položte kořenový bal orchideje, který kolem dokola obsypejte opět vlhkým substrátem.  K orchideji přidejte potřebnou oporu a až poté vrchní část kořenového balu zasypte substrátem. Snažte se přitom o to, aby se substrát dostal mezi všechny kořeny orchideje. Takto přesazenou orchidej začněte zalévat až po pěti dnech. Zabráníte tím tomu, že by vám začaly kořeny orchideje případně uhnívat.

Zdroj: Shutterstock Aby orchidej prospívala, záleží na typu květináče i substrátu

Do jakého typu květináče byste měli orchidej přesadit? Rozhodně do květináče, který bude průhledný, nebo alespoň průsvitný. Díky tomu bude moci i nadále v kořenech orchideje probíhat fotosyntéza. Rozhodněte se přitom pro květináč, jehož průměr bude ve srovnání se stávajícím květináčem o dva až tři centimetry větší. Do květináče můžete udělat také několik otvorů. Substrát v květináči se bude díky tomu lépe vysušovat, čímž předejdete zahnívání kořenů orchideje.

Jaký substrát vybrat pro přesazování orchidejí? Pěstitelé orchidejí si chválí zejména cocochipsy, což je sekaná slupka kokosového ořechu. Cocochipsy můžete používat samostatně, lze do nich namíchat také trochu rašeliníku. Abyste mohli cocochipsy použít, máčejte je nejprve ideálně pětkrát po sobě přes noc. Po každém máčení jej propláchněte a přeceďte přes síto. Cocochipsy tímto zbavíte škodlivých látek, díky čemuž vám vznikne výborný substrát pro přesazování orchidejí.

Zdroj: Abecedazahrady.dama.cz, Pro.orchideje.jinde.cz

Autor:
Publikováno: 26. 4. 2021 09:07 Nahlásit obsah