Sázení česneku na podzim má několik pravidel. Vyplatí se je dodržet

Sázení česneku na podzim má několik pravidel. Vyplatí se je dodržet Zdroj: Freepik

Plánujete, že se teď na podzim pustíte do výsadby česneku? Abyste se příští rok mohli těšit z bohaté úrody, držte se hned několika pravidel. Poradíme vám, kdy přesně sázet česnek, jaký typ záhonu zvolit a pro jakou sadbovou odrůdu česneku se rozhodnout.

Kdy sázet česnek na podzim? Sledujte pečlivě předpověď počasí

Pokud jste se rozhodli, že na svých záhoncích vysadíte česnek na podzim, držte se pravidla “čím později, tím lépe”. Česnek sázejte ideálně na konci podzimu v průběhu listopadu či začátkem prosince. Zkušení zahrádkáři radí, že byste měli se sázením česneku počkat do té doby, než se teplota půdy ustálí pod 9 °C. Z jakého důvodu?

Dodržením tohoto postupu zajistíte, že česnek před zimou zakoření, ale nezačne rašit. Sázením česneku do půdy, jejíž teplota je nižší než 9 °C, rovněž předejdete napadení česneku fusariem, což je nebezpečná houbová choroba. 

Zdroj: pixabay Kam sázet česnek na podzim: Dejte si záležet na výběru záhonu

Při sázení česneku v podzimních měsících byste měli vychytat nejen správnou dobu. Velmi důležité je také místo, na kterém budete česnek pěstovat. Na jaké záhony vysázet česnek na podzim?

Vytipujte si místo, které je slunné, teplé a vzdušné. Česnek vysázejte ideálně na záhony, kde jste v průběhu sezony pěstovali košťáloviny či okurky. Česnek však nepatří na místo, kde vám před tím rostly hrách, fazole, cibule, pažitka, pórek, rajčata nebo brambory. Držte se rovněž pravidla, že na stejné místo byste měli česnek vysazovat až po 4 nebo 5 letech.

Samotné sázení česneku: Jak daleko a jak hluboko?

Zajímá vás, jak při sázení česneku na podzim postupovat? Vhodný záhon ideálně jeden týden před výsadbou zryjte, odplevelte a pohnojte uleželým kompostem. A jak na samotné sázení česneku? Odrůdu česneku, kterou jste si vybrali k výsadbě, rozdělte na samostatné stroužky.

Jednotlivé stroužky se slupkou sázejte v řádcích do hloubky 8 centimetrů a 10 centimetrů od sebe. Mezi jednotlivými řádky s česnekem dodržujte ideální vzdálenost 30 centimetrů. Česnek přitom do půdy sázejte podpučím (širší částí) dolů a špičkou nahoru a po zasazení jej ještě zahrňte půdou, kterou následně utužte.

Zdroj: Pixabay Tip: Použijte ozimé odrůdy českého česneku

Pokud plánujete, že budete sázet česnek na podzim, pořiďte si k tomuto účelu přímo speciální sadbovou odrůdu. Sadbový česnek je k dostání v zahradnictví. Ještě lepší však bude, když jej zakoupíte přímo u pěstitele.

Na podzim sázejte ideálně ozimé odrůdy českého česneku. Patří k nim zejména odrůda Anton, Benátčan, Bjetin, Brick, Dukát, Havran,Jovan, Lukan, Mirka, Slavin, Stanik, Tantal, Unikat či Vekan.

Zdroj: Isotra.cz, Zahrada-centrum.cz, Abecedazahrady.cz
Autor:
Publikováno: 12. 11. 2021 11:16 Nahlásit obsah