Únorové pranostiky aneb Proč se říká “Únor bílý, pole sílí”?

Únorové pranostiky aneb Proč se říká “Únor bílý, pole sílí”? Zdroj: Shutterstock

Únor je nejkratším měsícem v roce, přesto se k němu váže spousta lidových pranostik. Únorové pranostiky v sobě odrážejí pozorování našich předků, které se týkalo zvláště počasí, úrody a pomalu se probouzející přírody. Jednou z nejznámějších lidových pranostik na měsíc únor je ostatně “Únor bílý, pole sílí”. Víte, co tato pranostika znamená?

Význam pranostiky “Únor bílý, pole sílí”

Cykličnost přírody patřila do základních poznatků našich předků. A právě tyto poznatky ověřené generacemi se odrážejí v lidových pranostikách. K únoru, který je posledním měsícem zimního období, se pranostik váže velká spousta.

Zdroj: Shutterstock Nejznámější pranostikou je jednoznačně “Únor bílý, pole sílí”. Tato pranostika v zásadě říká, že když bude příroda odpočívat pod sněhovou peřinou, nabere hodně síly a ve výsledku bude i bohatá úroda. Již naši předkové totiž vypozorovali, že sněhová pokrývka chrání půdu před holomrazy a podporuje uchování vláhy pro nadcházející jarní období.

I jiné únorové pranostiky poukazují na důležitost sněhu

Proč je sněhová pokrývka v únoru tak důležitá, naši předkové zaznamenali i v jiných lidových pranostikách, které opět poukazují na slibnou úrodu. Jde například o pranostiky “Sněhový únor - sílí úhor (tj. zemědělsky obhospodařovaná půda)”, “V únoru prudký severníček - hojné úrody bývá poslíček” nebo “V únoru sníh a led - v létě nanesou včely med”.

Zdroj: Shutterstock

Další pranostiky na měsíc únor

K únoru se samozřejmě vztahuje také spousta dalších lidových pranostik, které mají spojitost s příchodem jara, probouzející se přírodou, počasím nebo úrodou. O které únorové pranostiky se například jedná?

✔ Když únor vodu spustí, ledem ji březen zahustí.

✔ V únoru když skřivan zpívá, velká zima potom bývá.

✔ Mnoho mlh v únoru přivodí mokré léto.

✔ Teplý únor - studené jaro, teplé léto.

✔ Je-li v únoru zima a sucho, bývá prý horký srpen.

Zdroj: Plzenoviny.cz, Cs.wikipedia.org, e-Pocasi.cz
Autor:
Publikováno: 6. 2. 2023 15:27 Nahlásit obsah