Zapomenuté vánoční tradice a zvyky: V příštím roce vám zajistí štěstí, zdraví, bohatství i soudržnost rodiny

Zapomenuté vánoční tradice a zvyky: V příštím roce vám zajistí štěstí, zdraví, bohatství i soudržnost rodiny Zdroj: Shutterstock

Kapří šupina pod talířem, krájení jablíčka nebo pouštění lodiček. To jsou nejoblíbenější tradice, které i v současné době patří k českým Vánocům. Ovšem jsou tu i další méně známé vánoční tradice a zvyky našich předků, na které jsem už dávno zapomněli. Které z nich stojí za to, abychom je začali o Vánocích zase dodržovat?

Mince zapečená ve vánočce: Kdo ji objeví, bude bohatý, štědrý a zdravý

Vánočka patří k tradičnímu vánočnímu pečivu, které nesmí chybět na žádné štědrovečerní tabuli. Než se pustíte do jejího pečení, přidejte do těsta minci. Zapomenutá vánoční tradice říká, že ten, kdo minci ve svém dílku o Štědrém večeru objeví, bude v následujícím roce bohatý, štědrý a zdravý.

U štědrovečerního stolu prostřete o jedno místo navíc

Podle vánoční tradice by měl u štědrovečerního stolu sedět pouze sudý počet stolovníků. Lichý počet totiž přináší smůlu. Bude-li u štědrovečerní tabule sedět tři, pět nebo sedm stolovníků, v tomto případě vám od smůly pomůže další zapomenutá tradice. Prostřete zkrátka jedno místo navíc pro nečekaného hosta. Tato tradice připomíná nejen solidárnost k druhým, ale také vzpomínku na některé členy rodiny, kteří tu již nejsou s námi. 

Zdroj: Shutterstock Ovázané nohy vánočního stolu: Vaše rodina bude držet pospolu

Naši předkové svazovali nohy štědrovečerního stolu řetězem, a to proto, aby rodina v následujícím roce držela pospolu. Tento dávno zapomenutý zvyk si můžete u vás doma připomenout klidně o letošních Vánocích. A pokud nohy stolu obvážete provazem, ochráníte svůj domov v příštím roce zase před návštěvou zlodějů.

Během štědrovečerní večeře snězte kousek chleba pro štěstí

Chcete si o Vánocích přivolat štěstí, které se vás bude držet i v následujícím roce? Zapomenutá vánoční tradice našich předků říká, že byste měli v průběhu štědrovečerní večeře sníst kousek okoralého chleba. 

Zdroj: Shutterstock Sekera pod stolem vám uleví nejen od bolesti nohou

Další zapomenutý vánoční zvyk říká, že byste pod štědrovečerní tabuli měli položit sekeru a před prvním soustem na ni lehce šlápnout bosou nohou. Naši předkové věřili tomu, že jim právě tato vánoční tradice pomůže od bolesti nohou a dalších zdravotních problémů.

Jste single? Zkuste věštit z polínek

Svobodné dívky mohou na Štědrý den vyzkoušet další zapomenutou vánoční tradici, kterou je věštění polínek. Jak na to? Za svá záda poskládejte libovolný počet polínek. Neotáčejte se a vyberte si přesně jedno polínko. Jeho tvar bude přesně charakterizovat vašeho nastávajícího ženicha, který bude například vysoký, štíhlý, malý či hrbatý.

Zdroj: Prostřeno.cz, Prozeny.blesk.cz,, Cesky.radio.cz
Autor:
Publikováno: 21. 12. 2021 09:44 Nahlásit obsah