Žloutnutí listů sazenic rajčat patří k častým problémům. Jak mu předejít?

Žloutnutí listů sazenic rajčat patří k častým problémům. Jak mu předejít? Zdroj: Shutterstock

Pěstujete na okenním parapetu sazenice rajčat a všimli jste si, že jim začínají žloutnout listy? Ke žloutnutí listů u sazenic rajčat může docházet z řady příčin. Zkuste je co nejdříve odhalit a sazenice rajčat tak zachránit. Žluté listy totiž nejsou pouze estetický problém, rajčatům hrozí riziko uhynutí.

Nejčastější příčina žloutnutí listů rajčat: Nesprávná zálivka

Pokud jste zpozorovali, že vaše sazenice rajčat mají žluté listy, nejpravděpodobněji za tímto problémem stojí nesprávná zálivka. Vaše rajčata mohou mít málo vody, nebo naopak substrát, ve kterém se nacházejí, může být nadměrně přemokřený. Právě trvale vlhký substrát může způsobovat nenávratné odehnívání kořenů sazenic, což má za následek i žloutnutí a opadávání listů.

Jak často tedy zalévat sazenice rajčat? Ideálně dvakrát až třikrát do týdne. Dbejte na to, aby mezi jednotlivými zálivkami zemina částečně proschla. Jedině tak dosáhnete silných a odolných sazenic se zdravými kořeny.

Zdroj: Shutterstock Sazenice rajčat máte v malých květináčích

Sazenice rajčat mají poměrně bujný kořenový systém. Pokud jim začínají nadměrně žloutnout listy, zkuste je přesadit do větších květináčů. Jaký průměr květináče zvolit? Mají-li vaše sazenice rajčat výšku například 40 centimetrů, přesaďte je do květináče s ideálním průměrem 10 centimetrů.

Aby vaše sazenice rajčat do doby, než je přesadíte ven, zpomalily růst, mějte je v místnosti s nižší pokojovou teplotou. Pro sazenice je přitom ideální teplota 15 až 18 stupňů Celsia přes den a 12 až 15 stupňů Celsia přes noc.

Zdroj: Shutterstock Na vině může být také nedostatek světla

Další příčinou žloutnutí listů sazenic rajčat může být také nedostatek světla. Nepěstujte je v polostínu ani v přítmí. Prospívá jim světlo a sluneční svit, proto je umístěte nejlépe na okenní parapet.

Sazenice mohou trpět podvýživou: Dopřejte jim důležité látky

Za žloutnutím listů rajčat může stát také podvýživa sazenic. Je pravděpodobné, že sazenicím rajčat chybí některé důležité látky - jde zejména o nedostatek dusíku, draslíku nebo hořčíku. Tento problém vyřešíte tak, že sazenice přihnojíte vhodným hnojivem, například Kristalonem na rajčata nebo jiným hnojivem na sazenice rajčat.

Zdroj: Tomatobible.com, Dobrasemena.cz, Semo.cz
Autor:
Publikováno: 3. 5. 2023 09:36 Nahlásit obsah