Tvaroh jako pomocník při hubnutí: Můžete si jej dopřát před spaním a to bez výčitek

Tvaroh jako pomocník při hubnutí: Můžete si jej dopřát před spaním a to bez výčitek Zdroj: Shutterstock.com

Už jste určitě slyšela o tom, že vymetání ledničky před spaním není rozhodně dobrý nápad. Pokud si chcete udržet váhu nebo dokonce zhubnout, i tak si můžete dát večer něco malého na zub. A to třeba dvě lžíce tvarohu nebo tvarohového sýru typu žervé, které budou mít na vaše tělo během noci naprosto neuvěřitelný vliv. Proč to tak je?

Hubnutí díky nočnímu pojídání tvarohu

Pokud chcete zůstat na své původní váze nebo právě hubnete, měla byste se večer před spaním vyhýbat konzumaci všech potravin. Studie, nově publikovaná v odborném časopise British Journal of Nutrition, ovšem naznačuje, že to tak být rozhodně nemusí. A to v případě, když si zhruba půl hodiny před spaním dáte dvě lžíce nízkotučného tvarohu nebo tvarohového sýru typu žervé.

Zdroj: Shutterstock.com Podle profesora Michaela Ormsbee z Florida State University, který je autorem této studie, vám může konzumace nízkotučného tvarohu či tvarohového sýru pomoci při hubnutí nebo rýsování postavy. Tyto potraviny, které jsou z většiny nabité mléčnou bílkovinou nazývanou kasein, totiž během spánku zrychlí váš metabolismus, vyživí a posílí svaly a mají vliv také na jejich růst.

Blahodárně působící bílkovina zvaná kasein

Jedinečná schopnost tvarohu či tvarohového sýru je dána tím, že kasein v nich obsažený uvolňuje v průběhu noci velmi pomalu a postupně do svalů své aminokyseliny.

"Náš výzkum naznačuje, že klasické potraviny tímto způsobem fungují stejně dobře jako proteinové doplňky stravy, které používají třeba kulturisté. Lidé tak mají možnost alternativy a mohou své tělo vyživovat před spánkem klasickým způsobem, aniž by museli pít třeba speciální proteinové nápoje nebo jíst proteinové preparáty," vysvětluje Michael Ormsbee.

Tvaroh před spaním? Nic nového pod sluncem

Konzumace tvarohu a tvarohového sýru před spaním ovšem není nic nového. Běžně jej do svého jídelníčku zařazují kulturisté, aktivní sportovci i běžní fitness nadšenci. Jezení těchto potravin zhruba hodinu až půl hodiny před spánkem však může být přínosné pro každého z nás.

Zdroj: Shutterstock.com Zvlášť pokud se snažíte hubnout, není pro vás tvaroh před spaním nic špatného. Kasein, který je v této potravině obsažený, vaše tělo tráví daleko pomaleji než ostatní druhy bílkovin. Tvaroh je tak velmi sytý, díky čemuž můžete mít celou noc pod kontrolou rovněž svou chuť k jídlu.

Autor:
Publikováno: 22. 1. 2019 10:00 Nahlásit obsah