Barbie bez vlasů, s protézou i vitiligem: Nová kolekce Mattel ukazuje, že v nedokonalosti je krása

Barbie bez vlasů, s protézou i vitiligem: Nová kolekce Mattel ukazuje, že v nedokonalosti je krása Zdroj: Mattel.com

Snad každá z nás si hrála s barbínami a chtěla být dokonalá stejně jako ony. Barbie panenky současnosti však nezobrazují pouze ideál krásy. Dokazuje to nová kolekce Barbie Fashionistas, kterou společnost Mattel vydala pro rok 2020. Její součástí je panenka s protézou, poruchou kožního pigmentu nebo holou hlavou.

Panenky Barbie jdou cestou body positivity

Společnost Mattel, která dlouhá desetiletí vyrábí ikonické panenky, byla v minulosti kritizována za to, že nastoluje nerealistický ideál krásy. Snad každá holčička se viděla ve velmi štíhlých panenkách s úzkým pasem, bujným dekoltem, dlouhýma nohama, nádherným obličejem a perfektně upravenými vlasy.

V posledních letech se však společnost Mattel snaží jít cestou body positivity, a tak v jejích kolekcích najdete velmi rozmanité panenky. A to od barvy kůže, tělesných disproporcí i handicapů.

Zdroj: Mattel.com

Holčičky se učí, jak mít rády samy sebe

Také kolekce Barbie Fashionistas pro rok 2020 dokazuje, že panenka Barbie nemusí být dokonalá. Její součástí je například panenka na invalidním vozíčku, Ken s dlouhými vlasy, holohlavá panenka s alopecií nebo panenka trpící poruchou kožního pigmentu zvanou vitiligo.

Současné panenky Barbie tak u holčiček nemají vzbuzovat touhu po dokonalém vzhledu. Tyto panenky je chtějí naopak přivést k tomu, aby se naučily mít rády svou vlastní krásu a přijaly sebe takové, jaké jsou.

Zdroj: Mattel.com

Barbie s vitiligem: Za jejím zrodem stál i dermatolog

Kolekce Barbie Fashionistas 2020 zahrnuje také některé panenky z předchozích řad, které si oblíbily holčičky po celém světě. Velmi populární je v tomto případě například panenka na vozíčku. Z novinkových panenek veřejnost nejvíce zaujala Barbie s poruchou kožního pigmentu vitiligo, v důsledku kterého jí na různých částech jejího těla chybí pigment. Aby byl design panenky opravdu realistický, společnost Mattel její realizaci konzultovala také s dermatologem.

Autor:
Publikováno: 3. 2. 2020 12:03 Nahlásit obsah