Proč máme obočí? Z jiného důvodu, než si možná myslíte

Proč máme obočí? Z jiného důvodu, než si možná myslíte Zdroj: Shutterstock.com

Všichni víme, k čemu nám slouží oči. Proč ale máme obočí, je stále otázkou dohad. Většina dnešních žen pohlíží na obočí z estetického hlediska. Původním úkolem obočí je však něco jiného než orámovat obličej a podtrhnout jeho celkovou krásu. Co tedy?

Obočí chrání naše oči před nečistotami a vlhkostí

Z pohledu evoluce je hlavní úkol obočí velmi diskutabilní. Vědci si pokládají otázku, proč máme obočí, již stovky let. O významu obočí se dokonce rozdělili do dvou skupin. V prvním případě mají vědci za to, že obočí v minulosti naše předky chránilo před tím, aby jim do očí vnikly nečistoty, pot či déšť. Obočí jim tak mělo zaručit, aby lépe viděli za jakékoliv situace a za jakéhokoliv počasí, což jim velmi usnadňovalo lov a navigaci v terénu.

Také v současné době chrání obočí naše oči před nečistotami, prachem, potem nebo třeba sněhem. Vědci tedy poukazují na to, že obočí je jako ochranný filtr, který předchází tomu, aby do očí vnikly drobné částečky nebo vlhkost.

Pomocí obočí vyjadřujeme emoce

Druhá vědecká teorie mluví o tom, že obočí má člověk primárně k tomu, aby jeho prostřednictvím vyjadřoval své emoce. Obočí je totiž velmi důležitou součástí neverbální komunikace. Spolu s očima dokážeme jeho prostřednictvím beze slov vyjádřit celou řadu výrazů. Jde například o zamračení, údiv, zvědavost, zmatenost nebo radost.

Obočí určuje naši identitu

Dokážete si představit, jak byste vypadali, kdybyste si oholili obočí? Pro většinu z nás je to nemyslitelné. Obočí totiž máme podle vědců také proto, aby vyjadřovalo naši identitu. Pokud naopak chybí obočí druhým lidem, naruší to schopnost našeho mozku rozpoznávat obličeje.

Tuto skutečnost dokazuje i výzkum behaviorálních neurovědců z Massachusetts Institute of Technology. Zjistili totiž, že lidé zapojení do výzkumu rozpoznali tvář celebrit lépe tehdy, když jim na fotce chyběly oči. Pokud celebritám na fotkách chybělo obočí, měli lidé s jejich identifikací mnohem větší problém.

Obočí může být naším hlavním poznávacím znamením

Zvláště dnešní ženy dbají na to, aby jejich obočí působilo upraveným dojmem. V každém případě tvar a šířka obočí definuje náš vzhled a může se stát také naším poznávacím znamením. Tak jako v případě mexické malířky Fridy Kahlo, modelky Cary Delevingne, daVinciho Mony Lisy nebo třeba herce Jacka Nicholsona.

Autor:
Publikováno: 17. 2. 2021 08:58 Nahlásit obsah