9 výhod, které s sebou přináší manželství

9 výhod, které s sebou přináší manželství Zdroj: Shutterstock

Z neznámého důvodu v posledních letech s sebou slovo manželství nese lehce negativní tón a jen málokdo si dokáže manželství chválit. Existují stovky vtípků na tohle téma a pochopitelně i rozhovory se nesou ve stejném duchu.

Lidé spíše mluví o tom, co manželstvím ztratili než o tom, co díky němu získali. Což je ovšem škoda, nemyslíte? Důvodů, proč se lidé berou, je hned několik, ale věděli jste také o výhodách, které manželství má? My jsme si jich pro vás připravili devět!  

Budete bohatší

Být v manželství má mnoho „finančních výhod“ a také se ukázalo, že manželé bývají mnohem bohatší než lidé, kteří jsou rozvedení. Na nic totiž už nebudete sami a všechno se ve dvou táhne líp.

Méně stresu

Studie na univerzitě v Chicagu uvedla, že manželé a také lidé v dlouhodobých vztazích, zažívají mnohem méně stresu než svobodní. V rámci této studie byli účastníci požádáni, aby si zahráli počítačovou hru. Účastníkům byl před a po hře odebrán vzorek slin, ze kterého byl měřen hormon kortizol. Poté se tedy zjistilo, že svobodní lidé měli mnohem vyšší hladinu kortizolu než zadaní.

Zdroj: Shutterstock

Žádné deprese

Samozřejmě, že existují svobodní a šťastní lidé zároveň a ani manželství nezaručí štěstí do konce života, ale přinejmenším jedna studie z univerzity ve Virginii ukázala, že svobodní lidé kolem 20 let vykazují vyšší nespokojenost se svým životem a především se u nich objevují deprese.

Žádné nebezpečí

Manželství může postupem času lidi změnit a to k lepšímu. Jedním zajímavým faktem je také to, že lidé, kteří setrvávají v manželství, zažívají mnohem méně rizikové situace, včetně užívání návykových látek. Podle doktora Christophera Fagundese jsou manželé a lidé ve vztazích na sebe mnohem opatrnější než svobodní lidé. Je to tím, že nesou zodpovědnost nejen za sebe a v mysli nosí neustále i toho druhého.

Lepší zotavení

Zadaní, kteří podstoupili například operaci srdce, se uzdravili mnohem dříve než svobodní a dokonce žili dalších 15 let. Není jisté, zda to bylo proto, že se cítili díky svému partnerovi více motivovaní anebo proto, že se o ně jejich polovička tak dobře po operaci starala. Tak či onak, čím šťastnější manželství je, tím více se to na člověku odráží a to i z hlediska zdraví.

Rakovina nemá šanci

Studie, které se zúčastnilo 800 000 pacientů s rakovinou, zjistila, že manželství má obrovský podíl v léčbě této nemoci. Ve většině případů lidé v manželství nad rakovinou vyhráli a celou léčbu zvládli. Je to tím, že ve svém druhovi či družce má nemocný člověk podporu, která je pro psychický stav člověka velmi důležitá.

Lepší spánek

Další studie se zaměřila více na ženy než na muže. Z 2000 respondentek ty, které uvedly, že jsou ve svém manželství šťastné, měly mnohem lepší spánek. Čím jsou totiž ženy šťastnější, tím je pro ně snadnější usnout a spát celou noc. Navíc se také zjistilo, že rozvedené ženy mají horší spánek než vdané.

Zdroj: Shutterstock

Delší život

Pokud patříte mezí příznivce manželství, můžete jásat – pravděpodobně se dožijete vyššího věku. Život s manželkou snižuje mužům úmrtnost o 80 % a u žen je to o 59 %. Vedoucí tohoto výzkumu Hui Liu uvedl, že manželství má opravdu markantní vliv na délku lidského života.

Ten největší přínos ze všech

Bez ohledu na tyto všechny výhody – většina lidí se bere ještě ze staromódního důvodu a tou je láska. A to je ten největší přínos ze všech, protože láska je věc, kterou ke svému životu potřebujeme, vše ostatní přijde s ní.

Autor:
Publikováno: 26. 1. 2022 16:39 Nahlásit obsah