Den svatého Valentýna: Odkud vlastně pochází a jak se slaví ve světě

Den svatého Valentýna: Odkud vlastně pochází a jak se slaví ve světě Zdroj: www.shutterstock.com

Den svatého Valentýna se pomalu ale jistě stává stále oblíbenějším svátkem, který má i u nás své místo. Někteří ho odsuzují jako ryze americký komerční svátek, jiní na něj nedají dopustit Odkud k nám ale vlastně tento svátek přišel a jak se (ne)slaví v jiných částech světa?

Svatý Valentýn se již tradičně slaví 14. února a je to svátek, který má oslavovat lásku a všechny zamilované. V tento den si partneři vyměňují dárky a sladkosti, píší si zamilovaná psaníčka a vyráží na romantické rande. Svátek má svou dlouhou tradici v anglicky mluvících zemích a mnoho dalších zemí se k jeho slavení připojuje.

Nejinak tomu je i u Česka – ačkoliv existují mnozí, kteří svátek kritizují jako americký komerční výmysl, který má pouze podpořit konzum, mnoho dalších si svátek oblíbilo a pravidelně ho slaví.

Jak ale vlastně tento svátek vzniknul? Jeho moderní pojetí, jak ho známe, k nám sice doputovalo z Ameriky, jeho historie však sahá až do starověkého Říma. Dnes jsme pro vás připravili video, ve kterém se dozvíte více o historii tohoto svátku, a podíváme se také na nejrůznější zajímavosti.

Víte, kolik se prodá čokoládových bonboniér a kolik valentýnek se odešle? A jak svátek slaví v různých částech světa? Zatímco někde jeho oslavy pod přísnými tresty zakazují, jinde probíhají hromadné svatby desítek párů.

TIP: Víte, jak se liší ideály krásy napříč různými zeměmi a kulturami? Podívejte se ZDE

Po světě se slaví Valentýn různě. Zdroj: www.shutterstock.com

To vše zjistíte v našem novém videu. Nezapomeňte nám do komentářů napsat, jak slavíte Valentýna vy a pokud se vám naše video líbí, klikněte na odběr našeho kanálu JakoFakt na YouTube.

Autor:
Publikováno: 13. 2. 2020 12:00 Nahlásit obsah