Kdo by měl platit na prvním rande: Dilema, které řeší každý

Kdo by měl platit na prvním rande: Dilema, které řeší každý Zdroj: Shutterstock

První rande. Zároveň se na něj těšíme a máme motýlky v břiše, zároveň máme strach z toho, co se bude dít. Velkou neznámou je pro nás i to, kdo bude na prvním rande platit útratu. Bude to váš protějšek, jenom vy, nebo se budete na platbě výsledného účtu podílet společně? To je otázka, nad kterou se vedou nekonečné diskuse.

Moderní randění: Muži peněženku nevytahují automaticky

Chystáte se na první schůzku a raději si s sebou berete vyšší obnos peněz. Co kdyby za vás váš společník náhodou nechtěl zaplatit, nebo byste musela celou útratu platit sama? Moderní randění v sobě totiž skýtá mnohá úskalí a tím je i placení útraty v restauraci nebo kavárně. Doby, kdy muž na konci první schůzky automaticky vytáhl peněženku a žena mu za jeho gentlemanské gesto oplatila úsměvem, dávno odvál čas.

Zdroj: Shutterstock

Pravidla, která vám ulehčí rozhodování

Nečekejte tedy, že za vás váš protějšek zaplatí na prvním rande úplně vše. Je běžné, že se budete na útratě podílet svým dílem, nebo ji dokonce celou uhradíte vy. V tomto nelehkém rozhodování vám však může být oporou několik pravidel, kterých se vyplatí držet.

1. Kdo zve, ten platí

Pozval vás muž na první schůzku do restaurace, kavárny či kina z vlastní iniciativy? V tom případě můžete očekávat, že bude platit on. Pokud vám však po předložení účtu jasně neřekne, že celou útratu opravdu zaplatí on sám, svůj díl raději ze zdvořilosti uhraďte.

2. Kdo vybírá místo, ten platí

Když vybíráte místo na první schůzku, obecně volte takový podnik, v němž vás útrata nijak finančně nezruinuje. Ideálním místem jsou například kavárny. Obecné pravidlo říká, že ten, kdo vybírá místo prvního rande, ten hradí také útratu. Ale na druhou stranu to nemusí být vůbec pravda.

3. Přejete si ho ještě vidět? Nabídněte se, že zaplatíte příště

Jako žena máte na první schůzce jednu velkou výhodu. Pokud jste došla k závěru, že svého společníka chcete vidět i příště, nechte za sebe klidně na prvním rande zaplatit. Naopak mu nabídněte, že na dalším rande naopak platíte zase vy.

Zdroj: Shutterstock

Kdo platí na první schůzce? Realitu odhalují statistiky

Problematika placení na prvním rande se řeší také ve vědeckých kruzích. Na základě sociologického výzkumu provedeného v roce 2015 mezi 17 tisíci americkými nesezdanými heterosexuálními muži a ženami vyšel v odborném časopise Sage Open velmi zajímavý článek. K jakým zjištěním v něm sociologové dospěli?

  • 76 procent mužů počítá s tím, že bude platit na prvním rande, a to za oba dva nebo alespoň za sebe. Kdyby tito muži nezaplatili, cítili by se provinile.
  • 64 procent mužů by uvítalo, kdyby se na platbě útraty na první schůzce podílela také žena.
  • 39 procentům žen se nelíbí, když muž očekává, že se budou na platbě útraty podílet společně.
  • 49 procent mužů by přerušilo kontakt se ženou, která neplatí nikdy.
  • Pro 40 procent žen je nepříjemné, když jejich protějšek neakceptuje jejich nabídku platby.

Jaký přístup prosazujete vy? Napište nám do komentářů, kdo má podle vás platit útratu na první schůzce.

Autor:
Publikováno: 4. 8. 2022 14:50 Nahlásit obsah