Láska má celkem pět fází: Do té poslední se dostanou pouze ty nejstabilnější páry

Láska má celkem pět fází: Do té poslední se dostanou pouze ty nejstabilnější páry Zdroj: Shutterstock

O lásce se říká, že má spoustu podob. Jelikož je ale láska velmi dynamickým prvkem, má i několik fází. Podle psychologů procházejí všechny páry vývojem. Po prvotní zamilovanosti, kterou zná asi každý z nás, následuje ve vztahu další posun. Do poslední, páté fáze lásky, se však dostanou pouze životní partneři, kteří si byli osudově souzeni.

1. fáze lásky: Prvotní zamilovanost

V této fázi si připadáte, jako byste pluli na nadýchaném obláčku a na očích měli růžové brýle. Když se se svou láskou potkáte, máte pocit lechtání v podbřišku, každý vzájemný dotek je pro vás velmi elektrizující a svého partnera či partnerky se nemůžete vůbec nabažit.

V této líbánkové fázi nedokážete jeden bez druhého vůbec fungovat. Když jste bez sebe, chodíte jako tělo bez duše a neustále kontrolujete mobil, zda vám ten druhý nevolal či nenapsal. Jste zamilovaní až po uši. Když na svého partnera myslíte, možná, že se při tom i hloupě usmíváte.

Tip: Vryjte si hluboce do paměti, jak se zrovna teď cítíte. V průběhu vztahu, zvlášť když přijde nějaká krize, se vám tyto pocity prvotní zamilovanosti budou velmi hodit.

Zdroj: Shutterstock

2. fáze lásky: Tvoříte usazený pár

Jeden na druhého nedáte dopustit. Stal se z vás usazený pár, který už místo flirtování a chichotání žije skutečným životem. Snažíte se s partnerem trávit všechen čas společně, dělíte se o své myšlenky a pocity a upřímně se zajímáte jeden o druhého. Ovšem pozor, pomalu se do vašeho vztahu vkrádá stereotyp.

Tip: Snažte se mezi sebou udržovat to vzájemné jiskření, které stálo na počátku vašeho vztahu. Věnujte si navzájem svůj čas. Zajděte si na večeři, zkoukněte doma svůj oblíbený seriál nebo vyrazte do přírody na procházku. Pouto, které mezi vámi je, je velmi křehké. Proto se jej vyplatí udržovat.

3. fáze lásky: Ve znamení rutiny a zklamání

Vůči svému partnerovi či své partnerce stále něco cítíte, ale něco je tu jiné. Už nejste tak nadšeni z toho, že spolu trávíte většinu volného času, jak jste byli v minulosti zvyklí. Začínají vás štvát každodenní povinnosti, jako je starost o domácnost, péče o děti a náročné zaměstnání. Jste jako by uvězněni v začarovaném kruhu a často se začínáte sami sebe ptát, zda jste si vůbec vybrali správně.

Tato fáze lásky, do které se vkrádá rutina a zklamání, je jednou z nekritičtějších vůbec. Jestli tuto fázi s partnerem úspěšně překonáte, je víc než pravděpodobné, že spolu vytvoříte velmi stabilní životní pár.

Tip: Uvědomte si, že osoba, se kterou žijete, je ta, do které jste se dřív tak zamilovali. Zkuste si rozpomenout na všechny ty pocity a vzrušující zážitky, které jste s partnerem zažívali ve fázi zamilovanosti na úplném začátku vztahu. Možná, že vás to nakopne i do dalších dnů, měsíců a let.

Zdroj: Shutterstock

4. fáze lásky: Stabilní pár

Po překonání krize se z vás stává velmi stabilní pár. Na nic si nehrajete a víte, kdo skutečně jste. Ve třetí etapě jste velmi trpěli, možná se teď opět cítíte, jako kdybyste do sebe byli znovu zamilovaní.

S partnerem netrávíte čas výhradně společně. I když jste často spolu, dáváte jeden druhému prostor i pro vlastní záliby a kamarády. Už na sobě tolik nelpíte a jste nezávislejší, i tak je mezi vámi velmi pevné pouto.

Zdroj: Shutterstock

5. fáze: Láska na celý život

Do této fáze se dostane pouze zlomek párů, které jeden v druhém našli lásku svého života. Jsou to lidé, kteří jsou si opravdovými životními partnery, respektují se se svými přednostmi a nedostatky a jeden bez druhého by si život už rozhodně nedokázali představit. K tomu, aby se dostali do této fáze, museli překonat spoustu životních krizí, ale jejich opravdová láska to vše zvládla na výbornou.

A pokud vás zajímá, zda se vašemu vyvolenému líbíte, můžete si vyzkoušet následující test: 

Autor:
Publikováno: 23. 3. 2021 13:25 Nahlásit obsah