Nejoblíbenější dny na rozchod: Podle Davida McCandlesse vítězí Valentýn, předvánoční čas a pondělí

Nejoblíbenější dny na rozchod: Podle Davida McCandlesse vítězí Valentýn, předvánoční čas a pondělí Zdroj: Shutterstock.com

Spousta párů se dostává na scestí, na kterém jim dochází, že už nemohou pokračovat společně dál. Přemýšlejí o rozchodu, a to nejen kvůli případné nevěře. Ještě častěji trpí nesouladem v oblasti postojů, tužeb i vzájemných možností. Každý pár zkrátka zvažuje rozchod z jiného důvodu. Ve které dny v roce si lidé říkají sbohem nejčastěji?

Dny v roce, které nahrávají rozchodům

Když se s někým rozejdete, zlomí vám to srdce. Mnohdy se vám ale uleví a řeknete si, že k tomuto kroku jste měli přistoupit už dávno a že jste se ve vztahu s expartnerem nemuseli zbytečně tak dlouho trápit. Lidé se z různých důvodů rozcházejí po celý rok. Některé dny v roce však rozchodům přímo nahrávají.

Této skutečnosti si byl vědom také britský novinář David McCandless, který na vzorku 10 tisíc facebookových statusů provedl zajímavou analýzu. Podle těchto statusů ohlašujících rozchod se rozhodl zjistit, během kterých dnů a ve kterém období si lidé nejčastěji říkají sbohem. Výsledky jeho výzkumu vás možná velmi překvapí.

Zdroj: Pinterest.com

Podle Davida McCandlesse je nekritičtější Valentýn, Vánoce však vztahům přejí

Jak jeho výzkum dopadl? Nejkritičtějším obdobím, které doslova nahrává rozpadům vztahů, je svátek svatého Valentýna a první jarní měsíce. Velmi rizikové je rovněž období dva týdny před Vánoci a pak celé letní prázdniny. Co se dnů v týdnu týče, vztahy se nejčastěji rozpadají v pondělí. Které období naopak vztahům přeje? Podle statistiky Davida McCandlesse to jsou podzimní měsíce. Rozchody rovněž méně probíhají na Štědrý den.

Proč zrovna rozchod na Valentýna a na jaře?

Den svatého Valentýna, který připadá na 14. února, je svátkem všech zamilovaných. Lidé si v tento den podle Davida McCandlesse nejen vyznávají lásku prostřednictvím nejrůznějších dárečků. Svatý Valentýn je rovněž dnem, kdy lidé zhodnocují svůj dosavadní milostný život. Pokud jsou v partnerském vztahu nespokojení, velmi často se rozhodnou v tento den od partnera odejít. David McCandlesse upozorňuje, že rozchody na svatého Valentýna bývají zpravidla dopředu plánované. Stejně jako Valentýn, rozchodům nahrává i přicházející jaro. Podle Davida McCandlesse jde o období očisty nebo tzv. jarního úklidu. Toto období, kdy se začínají po zimě probouzet naše hormony, bývá pro mnohé jakýmsi emočním přechodem. Lidé se začátkem jara navíc rozcházejí i proto, aby si vytvořili prostor pro nový vztah.

Zdroj: Shutterstock.com Dva týdny před vánočními svátky: Doba, kdy mají rozchody žně

Oblíbeným dnem rozchodů je podle statistiky David McCandlesse právě pondělí. Jedná se o den následující bezprostředně po víkendu, kdy se většina z nás cítí špatně a je plná negativních myšlenek. Nejkritičtější dobou v roce, kdy rozchody zažívají doslova žně, jsou dva týdny před vánočními svátky. David McCandlesse zjistil, že v této době dochází k největšímu počtu rozchodů.

Lidé zpravidla balancují před koncem roku. Ovšem také si uvědomují, že jejich stávající partner není někdo, koho by chtěli o Vánocích představit své rodině a že jejich vztah vlastně nemá smysl. Proto se s ním raději ještě před vánočními svátky rozejdou.

Autor:
Publikováno: 18. 2. 2020 12:00 Nahlásit obsah