Přežitý vztah: Týká se i vás?

Přežitý vztah: Týká se i vás? Zdroj: Shutterstock.com

Když jste s partnerem začali randit, byli jste až po uši zamilovaní. Po nějaké době jste spolu začali bydlet a usadili se. Jak to máte nyní? Pokud máte pocit, že žijete vedle sebe, a ne spolu, jde o velmi závažný problém. Jak tedy poznáte, že žijete v přežitém vztahu a co s tím můžete udělat?

Co je přežitý vztah? Nezájem i stereotyp v jednom

Pokud žijete se svým partnerem, váš vztah by se měl stále vyvíjet dopředu. V případě, že ustrne na jednom místě a promění se v jeden velký stereotyp, nudu, nezájem a prázdnotu, mluvíme právě o přežitém vztahu. Partneři jsou ve svém stávajícím svazku velmi nespokojení, nemají zájem o jeho opětovné nastartování a raději se z něj po nějaké době pokouší vymanit. Někdy formou nevěry, někdy přímo rozchodem.

Zdroj: Shutterstock.com

Když vztah ustrne na mrtvém bodě

Týká se přežitý vztah i vás? Pokud máte pocit, že váš vztah ustrnul na mrtvém bodě a vůbec se nikam nehýbe, měla byste se poznat v následujících bodech.

  1. Ke svému partnerovi chováte vlažné až neutrální pocity. Máte dojem, že vaše společná láska vymizela. Cítíte prázdno, i když sedí vedle vás.
  2. Je vám jedno, co váš partner dělá a s kým tráví svůj volný čas.
  3. Zjistila jste, že je vám lépe, když jste sama bez partnera.
  4. Když se s partnerem přes den nevidíte, ani jednou si na něj nevzpomenete.
  5. Nemáte si s partnerem co říct. Vaše komunikace se točí pouze kolem provozních záležitostí, ať už jde o nákup, vaření nebo úklid domácnosti.
  6. Kromě lásky z vašeho vztahu vymizela vzájemná opora, tolerance a empatie. Partner vás nevyslechne ani v ničem nepodpoří.
  7. Váš sexuální život má minimální frekvenci.
  8. Nebojíte se o svůj vztah. Máte naopak strach z toho, co se stane, když partnera opustíte.

Jak předejít tomu, aby byl váš vztah přežitý? Nikdy na něm nepřestaňte pracovat

Přežitý vztah je velký problém, který velmi často směřuje k rozchodu. Abyste s partnerem žili šťastně a spokojeně co nejdéle, a to klidně až do konce svého života, musíte na svém vztahu neustále pracovat a někam jej posouvat. Nikdy se nespokojujte pouze s tím, co máte, vaše společné štěstí nikdy nepřijde samo. Jakým způsobem tedy můžete svůj vztah rozvíjet?

Mějte plány do budoucna

Váš vztah posune například pořízení vlastního bydlení, rekonstrukce starého bydlení či „pouhé“ zařizování. Pokud víte, že váš partner je ten pravý, vezměte se a plánujte společnou rodinu. K dětem byste však neměli přistupovat jako k záchraně svého vztahu.

Překvapujte se

Aby váš vztah vybočil ze stereotypu, čas od času se vzájemně překvapte. Ať už milým dárkem, společným zážitkem nebo rovnou dovolenou.

Zdroj: Shutterstock.com

Plánujte společné aktivity

Mějte společné koníčky, kterým se pravidelně věnujte. Vytvořte si i společný okruh přátel, se kterými pravidelně vyrážejte za zábavou.

Jezděte po dovolených

Alespoň jednou ročně si s partnerem dopřejte společnou dovolenou. Dovolenou si spolu vyberte, naplánujte a také si na ni vzájemně našetřete.

Komunikujte spolu, důvěřujte si a buďte navzájem otevření

Ve zdravém partnerském vztahu je komunikace základem. Mluvte spolu, řekněte druhému svůj názor, vyslyšte jeden druhého a v tom, co si myslíte, buďte otevření. Když je třeba, jeden druhého podpořte, a důvěřujte si také v tom, co děláte.

Neusínejte na vavřínech ani v ložnici

Pro vás vztah je důležitý také kvalitní a pravidelný sexuální život. Proto ani v této oblasti neusínejte na vavřínech a snažte se s láskou věnovat jeden druhému.

Autor:
Publikováno: 18. 11. 2019 10:13 Nahlásit obsah