Vše, co se vyplatí vědět o svatbě v zahraničí

Vše, co se vyplatí vědět o svatbě v zahraničí Zdroj: Shutterstock.com

Říct si své ano u moře na malebném útesu nebo na exotické pláži poseté palmami je sen, pro který mnoho snoubenců oželí tradiční českou veselku. Málokdo už ale tuší, že cesta k jeho splnění vede přes spoustu úřadů a doprovází ji pár zdlouhavých procesů. Na co všechno byste se před svatbou v zahraničí měli připravit?

Aby byla svatba platná

Jako první se určitě vyplatí vědět, že zahraniční svatba se vždy řídí zákonem dané země, kde se svatbu rozhodnete uskutečnit. Právoplatně se totiž můžete vzít pouze v zemích, které spadají do tzv. Haagské smlouvy.

Na brněnské matrice vám pomohou

Bližší informace o legislativě a platnosti manželství ve světe vám poskytne brněnská matrika, kde se na svatby v zahraničí specializují a se vším vám poradí.

Vyřizování dokumentace

Proces, který předchází samotnému obřadu ve vybrané destinaci, se může zdát na první pohled velmi složitý, ale pokud se do něj pustíte s alespoň se 3měsíčním předstihem, dá se s trochou úsilí a trpělivosti hladce zvládnout. Začněte tím, že necháte přeložit následující dokumenty:

  • Kopie pasů s fotkami
  • Rodné listy
  • Potvrzení o právní způsobilosti o uzavření manželství
  • Potvrzení o rozvodu (v případě, že jeden ze snoubenců je již rozvedený)

Přeložené dokumenty pak opatřete tzv. apostilou, doložkou prokazující ověření podpisu a otisku razítka na listině za účelem jejího použití v zahraničí.

Pro jistotu ale obvolejte i zahraniční úřady v místě svatby a zeptejte se na nutnost dalších extra dokumentů i na možnost asistence tlumočníka v průběhu obřadu, který standardně probíhá v angličtině. Toho oceníte zejména v případě, že neumíte vůbec anglicky, jelikož pro samotný obřad vám postačí znát pouze frázi Yes I do. Navíc odstraněním jazykové bariéry celkově podpoříte uvolněnou a přátelskou atmosféru obřadu.

Zdroj: Unsplash.com

Samotný obřad

O průběhu a možnostech svatebního obřadu se rovněž předem informujte v místě sňatku, ať už v hotelu či restauraci. Domluvte se na všech detailech, zdali mají k dispozici svědky (leckdy svědčí třeba hotelový personál), výzdobu, jestli jsou schopní zajistit svatební hostinu apod.

S agenturou nebo bez?

Všechny doposud zmíněné kroky můžete svěřit do rukou agentury či cestovní kanceláře, která vám svatbu v zahraničí zařídí od A do Z, a to včetně letenek, ubytování i cestovního pojištění. Ušetříte si tím zdlouhavého papírování, zařizování a obíhání úřadů, ale bude vás to samozřejmě něco stát. Cena za zprostředkování svatebního obřadu v zahraničí začíná zhruba na 30-50 tisících korun, ovšem bez letenek a ubytování. Cenově se u svatby v zahraničí můžete vejít do 100 tisíc korun, pokud se spokojíte se soukromou svatbou jen ve dvou.

Těší vás pohled na váš zásnubní prsten, ale už se nemůžete dočkat, až si vyberete své snubní prsteny? Nechte si v ryze českém zlatnictví Rýdl navrhnout originální snubní prsteny přesně podle vašich představ, nebo si vyberte některé z již hotových modelů. Certifikace diamantů je ke všem diamantovým prstenům samozřejmostí.

Autor:
Publikováno: 3. 9. 2019 17:38 Nahlásit obsah