Chůze naboso se stává módním trendem: Lidi bez bot potkáte v restauraci i v metru

Chůze naboso se stává módním trendem: Lidi bez bot potkáte v restauraci i v metru Zdroj: Shutterstock.com

Kvalitní a dobře udržované boty byly vždy symbolem určitého společenského postavení. V současné době to však úplně neplatí. I na veřejných místech totiž potkáte lidi, kteří si vykračují zcela bosí. Z chůze naboso neboli barefootingu se stává nový společenský fenomén, což ostatně dokazují i některé příspěvky na Instagramu.

Chůze naboso neboli barefooting: Proč je tak oblíbená?

Kdybyste si před takovými deseti lety vyšli ulicemi města naboso, byli byste za outsidera a lidé by si při pohledu na vás ťukali na čelo. Dnes je ale jiná doba. Nejen na ulici, ale i v hromadných dopravních prostředních, v restauracích či muzeích běžně potkáte vyznavače bosé chůze, kteří absenci bot vůbec neřeší.

Chůze naboso neboli barefooting totiž v poslední době zažívá obrovský boom. Lidé si začínají být vědomi zdravotních benefitů, které jim bosá chůze přináší, a tak zkrátka odmítají nosit boty. A to klidně i na veřejných místech. Někteří z nich ovšem hledají kompromis mezi klasickou obuví a chůzí naboso, a tak si nejraději vykračují v tzv. barefoot obuvi s ultratenkou podrážkou.

Životní filozofie, která otevírá nový pohled na svět

Barefooting přitom není pouze o chození naboso. Pro spoustu jeho vyznavačů se stává především životní filozofií, která jim otevírá nový pohled na svět. Příznivci barefootingu chodí bosí v každodenním životě i při sportování. Pochvalují si přitom, že bosá chůze výrazně ovlivňuje jejich zdraví.

Aby byla bosá chůze zdravá, záleží na terénu

Nejen vyznavači barefootingu, ale i fyzioterapeutové a ortopedové poukazují na to, že bosá chůze má pozitivní dopad na celkové zdraví našeho těla. Podle zdravotníků je ale velmi důležitý terén, na kterém budeme bosou chůzi praktikovat.

Pro barefooting jsou dobrou volbou například speciálně vybudované chodníky pro bosé nohy. Bosá chůze je zdravá i po trávě nebo po nezpevněných lesních cestách. Zdraví chodidel naopak můžou zhoršit dlážděné chodníky, vyasfaltované cesty, ale i plovoucí podlahy a dlažby uvnitř domu.

Zdravotní benefity bosé chůze

  • Umožňuje zdravý vývoj nohou, a to zvláště nožní klenby.
  • V důsledku absence bot nedochází k deformaci chodidel.
  • Je skvělou prevencí proti bolesti zad a kloubů.
  • Posiluje imunitní systém.
  • Podporuje krevní oběh.
  • Má pozitivní vliv na psychickou pohodu.

Chůzi naboso po trávě, po stezce bosou nohou nebo po oblázcích podél mořského pobřeží samozřejmě chápeme. Příliš se nám ale nepozdává, že bychom chodili bosí po špinavých městských chodnících. A jak to vidíte vy? Napište nám do komentářů, co si myslíte o trendu bosého chození, který momentálně zažívá obrovský boom také ve městech.

Autor:
Publikováno: 26. 7. 2019 10:00 Nahlásit obsah