Cherofóbie neboli strach ze štěstí. Jak se projevuje a dá se vůbec vyléčit?

Cherofóbie neboli strach ze štěstí. Jak se projevuje a dá se vůbec vyléčit? Zdroj: Shutterstock

Říká vám něco slovo cherofóbie? Ano, podle názvu tušíte správně, že se jedná o nějakou fóbii či strach. Ovšem od těch ostatních se tento typ přeci jen o něco liší. Dnes se proto podíváme na to, co to znamená a že je vlastně častější, než bychom si mysleli.

Cherofóbie je neutišitelný strach ze štěstí. Nemocní nemají strach z toho, že budou šťastní, ale z toho, co přijde poté. Podle Healthline někteří lékaři tuto fóbii klasifikují jako určitou formu úzkosti. Když se totiž u tohoto člověka objeví pocit radosti, štěstí a bezstarostnosti, je okamžitě doprovázen pocitem strachu z toho, že se posléze stane něco strašného.

Lidé trpící cherofóbií přestanou přijímat pozvání na společenské akce, začnou se vyhýbat příležitostem, které by mohly jejich život pozitivně ovlivnit anebo když jsou šťastní, nedokážou si tento pocit naplno užít, protože již dopředu předpokládají, že se stane něco špatného a jejich dobrý pocit je jen chvilkový.

Zdroj: Shutterstock Často mají také pocit, že je štěstí mění k horšímu, či že projevovat jakoukoliv radost je také něco nepřípustného. Lékaři však dodávají, že se tato fóbie dá vyléčit, ovšem postup je obdobný jako u deprese, což bohužel nemá příliš velký efekt.   

Autor:
Publikováno: 5. 8. 2021 13:06 Nahlásit obsah