Dámská jízda dvakrát do týdne? To nejlepší pro vaše zdraví

Dámská jízda dvakrát do týdne? To nejlepší pro vaše zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Až budete chtít s kamarádkami vyrazit na dámskou jízdu a vaši rodiče, partner nebo manžel budou zase remcat, od teď pro ně máte skvělé vysvětlení. Dámská jízda totiž podporuje vaše zdraví. Rozhodně nejde o žádnou výmluvu, ale vědecky podložený fakt. Abyste byla co nejzdravější, s kamarádkami byste si měla vyrazit ideálně dvakrát týdně.

Chcete si dobít baterky? Vyrazte na dámskou jízdu

Určitě budete souhlasit s tím, že vám takové setkání s dobrými kamarádkami pomůže vymanit se ze zaběhnutého stereotypu. Nekonečný koloběh, ve kterém hraje hlavní roli škola, práce, rodina či domácnost, je mnohdy naprosto ubíjející. Baterky vám pomůže nabít právě dámská jízda, která má pozitivní dopad jak na vaši psychiku, tak na fyzické zdraví.

Podle psychologa Robina Dunbara z Oxfordské univerzity je pro nás nejlepší, když máme kolem sebe okruh blízkých přátel, se kterými si máme co říct a se kterými se pravidelně setkáváme. Doporučení tohoto psychologa platí nejen pro ženy, ale i pro muže. Takže milé dámy, až bude chtít jít vaše drahá polovička se svým kamarádem na pivo, raději jej pusťte. Je to v zájmu jeho zdraví.

Zdroj: Shutterstock.com

S kolika přáteli si dát sraz? Maximálně se čtyřmi

Psycholog Dunbar říká, že bychom se měli dvakrát do týdne setkávat s maximálně čtyřmi svými nejbližšími přáteli. Právě tehdy si můžeme o čemkoliv otevřeně popovídat, s něčím se svým přátelům svěřit nebo se s nimi od srdce zasmát. Vzájemná pohodová atmosféra, uvolněnost a smích, při kterém se v našem těle vyplavují endorfiny, jsou lékem prakticky na všechno.

Podle Robina Dunbara takové klábosení třeba u piva, vína nebo jenom limonády výrazně prospívá našemu psychickému a fyzickému zdraví. Lidé, kteří jsou součástí určité skupiny přátel, s nimiž pravidelně udržují sociální kontakt, mají silnější imunitní systém. Jsou tak odolnější, méně často podléhají nejrůznějším nemocím a lépe se zotavují po operacích.

Každý z nás má nejvíc 5 intimních přátel

Proč je pro nás nejpodstatnější, abychom se s přáteli setkávali v co nejmenších skupinkách? S jednou, dvěma nebo třemi kamarádkami se od starostí všedního dne restartujeme lépe, než kdybychom se sešly ve velké skupině, v níž se mnohdy nemůžeme tolik otevřít ani projevit. Uznávaný oxfordský psycholog Robin Dunbar vysvětluje, že každý člověk má totiž v průměru:

  • 5 intimních přátel
  • 15 nejlepších přátel
  • 50 dobrých přátel
  • 150 kamarádů
  • 500 známých
  • 1500 lidí, které zná od vidění

Zdroj: Shutterstock.com

Pravidelný restart si nemůže dovolit každý

Restart dvakrát do týdne, díky kterému utečeme povinnostem všedního dne, si však nemůže dovolit pravidelně každý. Zvlášť takové ženy, které mají na svých bedrech starost o rodinu, domácnost a zároveň pracují, by o tom mohly vyprávět sáhodlouhé historky.

Dokládá to i výzkum vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles, který zjistil, že pouze dvě z pěti žen a dívek výraží alespoň jednou týdně ven se svými kamarádkami. Nejméně pak restartovaly právě ženy-matky.

Co z toho všeho vyplývá? V našem životě není důležitá pouze rodina a náš partner. Nezapomínejme ani na své přátele, se kterými se snažme být v pravidelném kontaktu. I díky nim budeme žít zdravěji a plnohodnotněji. A když bude zase někdo remcat, že vyrážíte ven "mezi lidi", nedejte se. Děláte to sama pro sebe.

Autor:
Publikováno: 2. 5. 2019 14:00 Nahlásit obsah