Jak na jarní depresi? Špatné myšlenky zaženete pomocí těchto sportovních aktivit

Jak na jarní depresi? Špatné myšlenky zaženete pomocí těchto sportovních aktivit Zdroj: Shutterstock.com

Sportování zlepšuje duševní zdraví, u některých sportů to však platí dvojnásob. Jestli vás zrovna přepadla nepříjemná jarní deprese, v žádném případě se jí nenechte zcela pohltit. Naopak proti ní vyrazte do boje. Zmírnit příznaky jarní deprese a vyčistit mysl vám pomůžou hlavně následující sportovní aktivity, které jsou naprosto výbornou terapií.

Procházka rozkvetlou přírodou: Zažeňte díky ní jarní chmury

Lidé se mylně domnívají, že aby ze sebe vyhnali depresi, musí cvičit velmi tvrdě. Opak je ale pravdou. Například takové silové cvičení v posilovně ve vašem těle uvolňuje stresový hormon kortizol. Právě u lidí, kteří trpí depresí, je tento hormon přítomný ve velmi vysokých hladinách, proto pro ně není tvrdší sportovní aktivita vůbec vhodná.

Zdroj: Shutterstock.com Jestli zrovna zápasíte s jarní depresí, měli byste dát přednost spíš mírnější pohybové aktivitě. Právě taková procházka rozkvetlou přírodou je úžasným způsobem, jak si vyčistit hlavu a zmírnit jarní depresi. Tato fyzická aktivita má bezesporu pozitivní dopad jak na vaše fyzické, tak i psychické zdraví.

Všechny ty barvy, zvuky a vůně, které kolem sebe venku vnímáte, stimulují vaše smysly. Procházka přírodou tak může být při léčbě lehčí či střední deprese podobně účinná, jako všechna antidepresiva dohromady.

Pravidelné běhání: Vypněte mysl a soustřeďte se pouze na výkon

Také pravidelné běhání, ať už přírodou, parkem nebo ulicemi města, vám pomůže zahnat všechny jarní chmury. Běh totiž poskytuje výborný únik z každodenní rutiny. Vypnete během něj mysl, zaměříte se pouze na svůj sportovní výkon a snažíte se dosáhnout svého vytyčeného cíle.

Zdroj: Shutterstock.com Když běháte, ve vašem těle se uvolňují endorfiny. Tyto hormony štěstí snižují vaše negativní pocity a zlepšují vám náladu. Pokud se budete běhání věnovat pravidelně, budete mít radost z dosažených výsledků a také z toho, že se zdokonalujete v rychlosti i ve vytrvalosti. 

Skupinové cvičení: Buďte v kontaktu s dalšími lidmi, zbavíte se pocitu osamělosti

Když vás pohltí deprese, máte tendenci uzavřít se do sebe a stranit se společnosti ostatních. Právě v této době je pro vás naprosto zásadní, abyste se snažili být stále v kontaktu s druhými lidmi. A to nejen doma, v práci nebo ve škole. Černé myšlenky vám pomůže zahnat právě i skupinové cvičení.

Zdroj: Shutterstock.com Nejen že vám tato pohybová aktivita vlije do těla hormony štěstí - endorfiny. Když začnete pravidelně chodit třeba na jógu, pilates nebo zumbu, budete v pravidelném sociálním kontaktu s lidmi, se kterými vás spojuje stejná záliba. Pokud si zase začnete užívat společnosti lidí kolem vás, zvýšíte tak svoje sebevědomí a sebeúctu a zbavíte se pocitu osamělosti.

Autor:
Publikováno: 17. 4. 2019 12:00 Nahlásit obsah