Angličanka Vanessa Fisher nechtěla rodit císařským řezem. Lékař pomocí techniky ECV obrátil dítě do správné polohy

Angličanka Vanessa Fisher nechtěla rodit císařským řezem. Lékař pomocí techniky ECV obrátil dítě do správné polohy Zdroj: Dailymail.co.uk

Snad každá těhotná žena touží po tom, aby mohla rodit přirozeně. Mnohdy se jí ale její přání nesplní. Miminko se v děloze neotočí a až do 40. týdne zůstává v poloze koncem pánevním. Lékaři tak zpravidla musí volit císařský řez. Právě na tuto skutečnost nechtěla přistoupit Angličanka Vanessa Fisher, která podstoupila kontroverzní metodu ECV.

Poloha koncem pánevním: Císařský řez bývá nevyhnutelný

I když si věci naplánujeme do nejmenších detailů, často se vyvíjejí jiným směrem, než chceme. Své o tom ví těhotné ženy, které počítaly s přirozeným porodem, ovšem jejich miminko v děloze se neotočilo a zůstalo v pozici koncem pánevním, tedy nožičkami nebo zadečkem napřed.

Poloha koncem pánevním výrazně snižuje pravděpodobnost přirozeného porodu. Statistiky říkají, že v Česku se 95 procent miminek nacházejících se v této poloze rodí císařským řezem. Přirozený porod by byl totiž v tomto případě příliš rizikový, a to jak pro maminku, tak pro miminko.

Zdroj: Dailymail.co.uk Aby se miminko přirozeně otočilo, Vanessa Fisher zkusila spoustu možností

Také nenarozený syn Angličanky Vanessy Fisher měl ve 38. týdnu těhotenství velmi nevhodnou polohu koncem pánevním. Tato žena se nechtěla smířit s tím, že by musela podstoupit klasický císařský řez. Aby její miminko změnilo polohu a obrátilo se hlavičkou dolů, vyzkoušela nejrůznější babské rady i speciální cvičení, se kterým jí pomáhala její porodní asistentka. Jenže nic nezabíralo.

„Zkusila jsem spoustu metod, prostřednictvím kterých by mohlo dojít k přirozenému otočení dítěte. Chtěla jsem jakkoli zabránit tomu, abych rodila císařským řezem,“ vysvětluje mladá anglická maminka.

Zdroj: Thesun.co.uk Pomohla až kontroverzní metoda ECV

Vanessa Fisher se nakonec rozhodla, že u svého gynekologa Dr. Cummingse podstoupí kontroverzní techniku ECV (External Cephalic Version). Tento zkušený lékař pomocí zevních hmatů obrátil Vanessino miminko z polohy koncem pánevním na polohu hlavičkou dolů. Vanessa se svým manželem Nickem z tohoto zákroku pořídili také video, které zveřejnili na svém Facebooku. Do dnešní doby má desítky milionů zhlédnutí.

„Tento zákrok byl pro mě velmi nepříjemný. Cítila jsem velký a bolestivý tlak. Na tyto pocity jsem však zapomněla ihned po tom, co se mé dítě úspěšně přetočilo a já už věděla, že je v bezpečí,“ říká Vanessa Fisher.

Ačkoliv zákrok ECV není pro slabé povahy, v případě Vanessy a jejího nenarozeného miminka byl úspěšný. Vanessa Fisher porodila přirozeně čtyři týdny po zákroku - přivedla tak na svět zdravého chlapečka Ashtona Nathaniela Fishera.

Metoda ECV se provádí i v Česku

Metodu ECV mohou podstoupit i těhotné ženy v Česku, a to mezi 36. a 38. týdnem těhotenství. K ECV porodníci přistupují, čeká-li žena jedno dítě, které se nachází v poloze koncem pánevním. Tuto metodu však nemohou podstoupit ženy, které v minulosti rodily císařským řezem, čekají více než jedno dítě, odtéká jim plodová voda nebo mají nepravidelnou děložní činnost.

Těhotné ženy, které podstupují ECV, jsou na jeden den hospitalizovány v nemocnici, kde samotné metodě ECV předchází několik specializovaných vyšetření. Úspěšnost zevního obratu se přitom u prvorodiček pohybuje kolem 30 procent, u vícerodiček až kolem 60 procent.

Autor:
Publikováno: 7. 2. 2020 12:29 Nahlásit obsah