Potřebujete dostat z hlavy určitou písničku? Zazpívejte si její konec nebo si vezměte žvýkačku

Potřebujete dostat z hlavy určitou písničku? Zazpívejte si její konec nebo si vezměte žvýkačku Zdroj: Shutterstock.com

Asi jste to už taky zažili. V rádiu či v obchodě jste uslyšeli chytlavou písničku, kterou teď ani za nic nedokážete dostat z hlavy. Stále se vám v mysli opakuje jako kolovrátek a pořád dokola si ji pobrukujete. I když se vám ze začátku líbila, začíná vás teď pěkně štvát. Tuhle dotěrnou melodii můžete dostat z hlavy hned několika způsoby.

Uvízlá písnička v hlavě? V průměru jedenkrát do týdne

Až 90 procentům z nás uvízne v hlavě nějaká chytlavá písnička alespoň jednou týdně. Obvykle se vám to může stát tehdy, když nevyvíjíte žádnou mozkovou aktivitu. Třeba když jen tak posloucháte rádio, u kterého se snažíte relaxovat. Anebo když se procházíte obchodním centrem a najednou se dostanete do kontaktu s neznámou chytlavou melodií.

Jestli této písničce budete vystaveni častěji, zvyšuje se pravděpodobnost, že vám opravdu vleze do hlavy a jen tak vás nepustí. Až vám začne lézt na nervy, jakým způsobem se jí zbavíte?

Zdroj: Shutterstock.com

Melodii, která vám běží hlavou, si poslechněte do konce

Zaseknutá melodie v hlavě čas od času trápí každého z nás. Na tento problém existuje jednoduchý trik. Písničku, která vám běží hlavou, si na tabletu, smartphonu nebo počítači pusťte celou a doposlechněte si ji až do konce. Případně si ji můžete také sami celou zazpívat. Ve své mysli tím dosáhnete jejího uzavření.

Podle psycholožky Ira E. Hymanové, která se tímto problémem zabývala v rámci svého výzkumu, vám takhle chytlavá písnička v hlavě uvízla jako jakási opakovaná smyčka. A právě, když si poslechnete její dokončení, pomůže vám to se nechtěné melodie zbavit.

Zaměstnejte mysl žvýkáním žvýkačky

Zahnat dotěrného brouka v hlavě můžete i pomocí pouhého žvýkání žvýkačky. Jestli vám vtíravá melodie celé hodiny, dny či týdny hraje v hlavě, už to rozhodně není nic příjemného. To, že dotěrnou písničku pomáhá zahnat žvýkání žvýkačky, zase tvrdí vědci z britského Readingu. Až to na vás zase přijde, proč to nezkusit?

Zdroj: Shutterstock.com

Co ještě můžete vyzkoušet?

  • Písničku, která vám uvízla v hlavě, poslouchejte stále dokola. Díky tomu se pravděpodobně z vaší mysli lépe vytratí.
  • Nechte to být. Na písničku prostě nemyslete a nechte svou mysl, ať z ní přirozeně zmizí.
  • Poslechněte si jinou písničku a přemýšlejte o ní.

Nejvlezlejší melodie posledních 70 let

To, že nám nějaká písnička vleze do hlavy a jen tak nás neopustí, je stále předmětem vědeckého zájmu. Například britské Vědecko-průmyslové muzeum udělalo mezi lidmi průzkum, v rámci kterého vybralo nejvlezlejší melodie posledních 70 let. Na prvních pěti příčkách se umístily následující songy. Snad si je nezačnete taky pobrukovat:

  1. Spice Girls: Wannabe
  2. Lou Bega: Mambo No 5
  3. Survivor: Eye of the Tiger
  4. Lade Gaga: Just Dance
  5. Abba: SOS

Štve vás někdy, že se vám v hlavě stále dokola opakuje nějaká melodie? Napište nám do komentářů, která písnička vám běží hlavou právě teď.

Autor:
Publikováno: 25. 4. 2019 15:00 Nahlásit obsah