Proč smrt domácího mazlíčka prožíváme, jako by odešel blízký člen rodiny? Je to zcela normální

Proč smrt domácího mazlíčka prožíváme, jako by odešel blízký člen rodiny? Je to zcela normální Zdroj: Shutterstock

Ať už máte doma psa, kočku nebo papouška, jistě jej považujete za dalšího člena rodiny. O to bolestnější bývá jeho ztráta. Jistě si stále živě vzpomínáte na to, jak vám v dětství zemřel váš první domácí mazlíček. A má to svůj důvod. Podle psychologů nás totiž ztráta milovaného zvířete ovlivňuje víc, než si myslíme.

Ztráta domácího mazlíčka: Stejně bolestivá jako odchod blízkého přítele

Říkáte si, že je to „jenom“ pes, kočka nebo třeba papoušek? Kdo tím sám prošel, bude jistě souhlasit s tím, že ztráta domácího mazlíčka může být pro člověka stejně bolestivá, jako když ztratíme člena rodiny nebo blízkého přítele. Toto zvíře nás totiž provázelo v časech dobrých i zlých a bylo nám věrným společníkem, i když jsme si cítili úplně sami.

Podle specializovaného portálu Psychologytoday.com je proto zcela přirozené, když kvůli smrti domácího mazlíčka truchlíme, jako by nás opustil velmi blízký člověk. I když naše pocity naše okolí mnohdy nechápe nebo bere na příliš lehkou váhu, bolest z odchodu bývá hodně velká. A to větší, než si nezasvěcení lidé dokážou vůbec představit.

Zdroj: Shutterstock

Kdo bolest prožívá nejvíc? Děti, senioři a osamělí lidé

Domácí mazlíčci žijí bohužel pouze zlomek života lidského. Neúprosný čas na tato zvířata, která nám přirostla k srdci, prostě nebere ohledy. Ať už chceme, nebo ne, musíme se s nimi jednou rozloučit.

Tuto bolest více prožívají hlavně děti, které nejsou ještě dostatečným způsobem emočně vybaveny na tuhle ztrátu. Dost špatně odchod mazlíčka berou také senioři a lidé, kteří žili se zvířetem sami a byli tak na něj velmi fixováni.

Tip: Má-li vaše dítě domácího mazlíčka, připravte jej dopředu na to, že jeho oblíbené zvíře jednou umře. Zvlášť je-li je jeho zvířátko starší nebo nemocné. Pravidelně si o tom vyprávějte. Vaše dítě pak bude zvládat smrt svého domácího mazlíčka mnohem líp a nebude pro něj tolik traumatická.

Jak se vyrovnat se smrtí domácího mazlíčka? Zkuste tuto strategii

1. Vaše emoce musí ven, proto je rozhodně nepotlačujte. Nestyďte se v rodinném kruhu upustit pár slz, vaši nejbližší vás pochopí.

2. Se zvířátkem, které vás opustilo, se důstojně rozlučte. V kruhu rodiny mu připravte rozlučkový rituál. Anebo mu napište dopis na rozloučenou. Tímto způsobem jeho smrt uzavřete hlavně sami v sobě.

Zdroj: Shutterstock 3. Věnujte se zálibám, které máte rádi. Od smutné a rozmrzelé nálady vás odvede hlavně aktivní pohyb. Běhejte, jezděte na kole nebo cvičte jógu.

4. Myslete na zemřelé zvíře jenom v tom dobrém. Vzpomínejte na hezké momenty i vtipné chvíle, které jste spolu zažili. Prohlížejte si fotky. A mluvte o svých vzpomínkách i s ostatními.

5. Rána po odchodu zvířete se vám rychleji zacelí, když si po jeho smrti pořídíte mazlíčka nového. Pokud máte pocit, že ještě potřebujete čas, tak chvíli vyčkejte.

Autor:
Publikováno: 26. 5. 2022 12:55 Nahlásit obsah