Spousta lidí nosí přívěsek strom života. Nezná však jeho význam

Spousta lidí nosí přívěsek strom života. Nezná však jeho význam Zdroj: Shutterstock

Šperky mají nejen estetický, ale také symbolický význam. Zvlášť v případě přívěsku na řetízek je vhodné znát jejich přesnou symboliku a nenosit jej pouze proto, že se nám zkrátka líbí. Řeč je zvláště o přívěsku stromu života, v jehož případě spousta lidí nezná jeho přesný význam.

Historie stromu života

Symbol stromu života je starý jako lidská kultura. Tento ikonický symbol byste našli ve starověkém Egyptě, v buddhistických, tureckých nebo afrických kulturách, v křesťanství i v keltském náboženství. 

Ačkoli do symbolu stromu života jednotlivé kultury a náboženství vkládají své vlastní ideály, tento symbol má napříč kulturami a náboženstvími hodně společného. Sjednocuje jej zejména vzájemné propojení s posmrtným životem, s předky i s božstvy.

Zdroj: Shutterstock Symbol stromu života: Co znamená?

I v současnosti patří strom života k nejoblíbenějším symbolům. Lidé jej rádi nosí na přívěsku, mnohdy se také rozhodnou pro tetování stromu života, které má trvalý charakter. Právě proto je dobré ještě dopředu vědět, co symbol stromu života znamená.

Tento symbol totiž není pouze krásným obrázkem, ale má velmi hluboký význam, který může svého nositele opravdu výrazně ovlivnit. Jakým způsobem jej tedy vykládat?

Strom života symbolizuje propojení

Kruh kolem stromu života znázorňuje propojení a začlenění. Kořeny stromu sahají hluboko do země, zatímco jeho větve a listy se pnou vzhůru. Strom života tímto způsobem spojuje zemi a nebe a znázorňuje, jak jsme všichni propojeni kruhem života.

Strom života - to je i rodina

Symbol života ukazuje, že jsme propojeni nejen se zemí, nebem, vesmírem a celým svým životem, ale také se svou rodinou. Tento symbol představuje zejména spojení s našimi předky - není totiž náhodou, že rodokmen má tvar stromu. Každá větev tohoto symbolu představuje zrození a nový život, je pokračováním předků, které se v čase posouvá dál a dál.

Zdroj: Shutterstock Strom života představuje sílu a životní stabilitu

Strom života je zakořeněným pilířem síly, která často přečká všechny bouře a přírodní katastrofy. Vyvrátit strom z kořenů vyžaduje přeci jenom velkou námahu, proto je strom života nejen symbolem síly, ale také životní stability.

Strom života znázorňuje životní růst a znovuzrození

Stromy nepřetržitě rostou. Od malého semenáčku až po výstavní strom s obrovským obvodem kmene. Tento proces trvá desítky až stovky let. Stromy, ale také lidé nikdy nepřestávají růst a vstřebávají do sebe nové informace, poznatky a znalosti.

Kromě růstu strom života představuje také znovuzrození. Stromy nejen rostou, ale každým rokem se cyklicky mění. Na jaře obrostou novými listy, které na podzim zase shazují a stále do kola. Každé roční období jim tak přináší novou příležitost ke změně.

Zdroj: Uniguide.com, Britannica.com, Houseoflor.com
Autor:
Publikováno: 3. 8. 2023 13:59 Nahlásit obsah