Test z hudební výchovy pro žáky 5. třídy nadzvedl spoustu lidí ze židle. Hudební výchova má být pro radost, říkají

Test z hudební výchovy pro žáky 5. třídy nadzvedl spoustu lidí ze židle. Hudební výchova má být pro radost, říkají Zdroj: Shutterstock

Jakým způsobem se u vás na základní škole učila hudební výchova? Byl to předmět pro radost, nebo vás učitelé drilovali hudební teorií? Podle Líného učitele je výuka hudební výchovy na ZŠ jednou z tragédií českého školství. Jako důkaz sdílel test z hudební teorie, který dostali žáci 5. třídy jedné základní školy na Vysočině.

Pedagog Robert Čapek, který na své facebookové stránce Líný učitel upozorňuje na nešvary v českém školství, sdílel další perličku z prostředí základních škol. Tentokrát na Facebooku zveřejnil test z hudební výchovy, který dostali žáci 5. třídy jedné základní školy na Vysočině.

Tento test se zaměřoval ryze na hudební teorii, a to konkrétně na slavného skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Žáci měli za úkol správně napsat, v jakém městě se Mozart narodil, kde zemřel, na jaký hudební nástroj hrál, pro jakého panovníka hrál, co za hraní dostal, kolik složil skladeb, v kolika letech zemřel, kde v Praze najdeme jeho památník nebo název serenády, kterou napsal.

Zdroj: Shutterstock “Podívejme se, jak se učí Hudební výchova na ZŠ v B***ici (a ani další předměty nejsou výjimkou). Vím, že takhle je to na mnoha místech, což je jedna z tragédií našeho školství. Žák musí ve škole opsat prezentaci nebo zápis z tabule, doma se naučit, další hodinu test. Je to bída v každém předmětu, je to ještě větší bída ve výchově. Podívejte se na tento test pro pátou (!) třídu. Bylo by to pitomé i ve vyšším ročníku, ale na prvním stupni?!” napsal svůj názor pedagog Robert Čapek.

Podle zakladatele facebookové stránky Líný učitel obsah tohoto testu z hudební výchovy nijak nesouvisí s rámcovým vzdělávacím programem ani se školním vzdělávacím plánem dané školy.

“Obsah testu samozřejmě nijak nesouvisí s RVP, ale vědí tito učitelé vůbec o jeho existenci? Nemá to nic společného ani s ŠVP dané školy, ani se zdravým rozumem, ani s kvalitní výukou. Je to mizerná výuka mizerného učitele v mizerné škole,” rozlítil se dále pedagog Robert Čapek a spousta lidí v komentářích pod tímto testem z hudební výchovy s ním souhlasí.

A co si o tomto způsobu výuky hudební výchovy myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů.

Zdroj: Facebook.com/linyucitel

Autor:
Publikováno: 15. 3. 2023 09:36 Nahlásit obsah