V životě jsme nejšťastnější celkem ve dvou obdobích. Krizi zažíváme ve středním věku

V životě jsme nejšťastnější celkem ve dvou obdobích. Krizi zažíváme ve středním věku Zdroj: Shutterstock.com

Štěstí a životní spokojenost není pouze individuální věc. V určitých etapách svého života jsme výrazně spokojenější, v dalších se pak propadáme do hluboké krize. Tuto skutečnost potvrzují i některé vědecké studie, podle kterých zažíváme opravdové štěstí na přelomu dvacítky a pak po 66. narozeninách. Velkou krizi pak pro nás představuje střední věk.

Australští vědci definovali tři kritéria štěstí

Že jde štěstí a životní spokojenost měřit? Podle některých vědců ano. Například odborníci z australské Deakin University si vzali do hledáčku hned tři kritéria lidského štěstí, a to seberealizaci, lásku a finanční zajištění, a dospěli k závěru, který možná potvrdíte na základě vlastních zkušeností i vy. Se svým životem jsou v rámci těchto tří kritérií, které patří k základním požadavkům osobního blaha, nejspokojenější mladí lidé od 18 do 25 let a následně senioři mající 66 let a výše.

Zdroj: Shutterstock.com Mladí lidé se plně realizují, senioři jsou spokojeni s tím, čeho dosáhli

Mladí lidé ve věku 18 až 25 let mají zpravidla čerstvě po škole a pracují ve svých prvních zaměstnáních, podle výzkumu si chválí svou finanční situaci, jsou spokojení se svým partnerským životem a také oceňují, že se mohou plně seberealizovat.

Naopak lidé po 66. narozeninách oceňují nejen svou finanční situaci. Bývají také spokojeni s tím, že dokázali finančně zabezpečit své děti. Na svůj život pohlížejí rovněž jako na seznam splněných výzev. Naplňuje je skutečnost, že dokázali dobře fungovat jako rodiče a ve svém životě nezklamali ani po profesní stránce.

Víte, že? Také mnozí psychologové označují období mezi 60. a 70. rokem života jako „zlatý věk“ a poukazují na to, že právě v tomto období je člověk nejspokojenější a nejšťastnější.

Zdroj: Shutterstock.com Spokojenost s naším životem má tvar písmene U

Podobný výzkum jako Deakin University uskutečnila rovněž americká Princeton University, která provedla rozsáhlou studii celkem ve 160 zemích světa. Její výzkum poukázal na to, že spokojenost s naším vlastním životem má tvar písmene U.

Lidé v západním světě jsou tedy šťastní a spokojení v mládí (křivka je nahoře), ve středním věku však nastává hluboký propad (křivka padá dolů zejména po 45. narozeninách) a lidé jsou se svým životem značně nespokojení. Jejich pocit štěstí a životní spokojenosti pak podle výzkumu Princeton University začíná opět stoupat v 54 letech. I na základě tohoto výzkumu se tak rozhodně nemusíte bát toho, že se u vás pocit štěstí a naplněnosti s přibývajícím věkem rozplyne jako pára nad hrncem. Právě, že naopak.

Autor:
Publikováno: 9. 1. 2020 12:05 Nahlásit obsah