Vánoční stromeček si bez výčitek ozdobte dříve. Podle psychologů zdobení s předstihem zlepšuje náladu a navozuje pocit štěstí

Vánoční stromeček si bez výčitek ozdobte dříve. Podle psychologů zdobení s předstihem zlepšuje náladu a navozuje pocit štěstí Zdroj: Shutterstock.com

Kdy zdobíte vánoční stromeček? Ráno 24. prosince, anebo už několik dnů či týdnů před Vánoci? Pokud patříte do druhé skupiny a ostatní se vám smějí, že neznáte vánoční tradice, zůstaňte nad věcí. Psychologové totiž tvrdí, že čím dříve si vánoční stromeček ozdobíte, tím budete šťastnější. V současnosti vám to přijde více než vhod.

Vánoční zdobení? Klidně už koncem listopadu

Jaký by to byl Štědrý večer bez vánočního stromku? Jestliže se tohoto symbolu Vánoc nemůžete dočkat, klidně si tentokrát vánoční stromeček ozdobte dříve a svůj domov a jeho okolí oživte dalšími vánočními dekoracemi. Začít s tím můžete klidně již koncem listopadu.

Že s vánočním zdobením rozhodně nemusíte otálet, potvrdila pro webový portál Today.com psycholožka Deborah Serani. Tato žena říká, že zdobení vánočního stromku či zdobení domova vánočními dekoracemi u nás může vyvolat pocit radosti a štěstí.

Zdobení vánočního stromečku zvyšuje produkci hormonu štěstí

“Když slavnostně zdobíme domov nebo vánoční stromek, podněcuje to v nás neurologický proces, který navozuje pocit štěstí. Myslím, že cokoliv, co nás rozptýlí od běžných dnů, je pro nás velmi podněcující,” vysvětluje psycholožka, podle níž lidské tělo při vánočním dekorování vylučuje dopamin, tedy hormon štěstí.

Zdroj: Shutterstock.com Co konkrétně u vás vyvolá vyšší produkci dopaminu? Nejen zdobení vánočního stromečku. Vyzdobte si svůj domov barevnými vánočními dekoracemi a nezapomeňte ani na světelné řetězy v hřejivých barvách. “V tomto případě může být ve hře také chromoterapie neboli terapie barvami, která vám dodá životní náboj a opět u vás zvýší pocit štěstí,” dodává psycholožka Deborah Serani.

Z vánočně vyzdobeného domova dýchá nostalgie

V každém případě mají vánoční stromeček a vánočně vyzdobený domov neopakovatelnou atmosféru. Když jsme v jejich přítomnosti, na spoustu z nás díky nim dýchne nostalgie. Vzpomínáme na své dětství a mládí i na to, co vše jsme o předešlých Vánocích se svými nejbližšími prožili. Proč tedy své šťastné vzpomínky v letošním roce neoživit o něco dříve a nepustit se do svátečního zdobení domova a vánočního stromečku s výrazným předstihem?

Autor:
Publikováno: 27. 11. 2020 10:16 Nahlásit obsah