Zimní děti jsou klidnější a vyrovnanější. Častěji ale trpí alergiemi a astmatem

Zimní děti jsou klidnější a vyrovnanější. Častěji ale trpí alergiemi a astmatem Zdroj: Shutterstock.com

Věděli jste, že naši povahu i zdravotní stav ovlivňuje roční období, ve kterém jsme se narodili? Nejde ale o pouhé spekulace, ale o vědecky podložená tvrzení. A jak jsou na tom děti, které se narodily právě v zimě? Podle vědců jsou klidnější nežli letní děti. Jsou však náchylnější k alergiím a v dospělosti se častěji potýkají s depresemi.

Roční období, ve kterém jsme se narodili, ovlivňuje naši povahu i zdraví

V povaze a celkovém zdraví dítěte se podle vědců odráží roční období, ve kterém byla žena těhotná a v němž přivedla své dítě na svět. V průběhu zimních měsíců má tedy těhotná žena s ohledem na dostupné potraviny velmi specifický jídelníček. Vzhledem k tomu, že v zimě méně často svítí sluníčko a jeho paprsky nemají takovou intenzitu jako v létě, dostává tělo těhotné ženy také nižší dávku vitaminu D. Nastávající maminka musí rovněž chtě nechtě bojovat s nadměrným množstvím nejrůznějších bakterií a virů, jež jsou pro zimní období typické.

Právě tyto skutečnosti podle vědců ovlivňují celkové zdraví dětí narozených v zimě. Velký dopad mají rovněž na jejich temperament, chování i inteligenci. Jak na tom tedy zimní děti jsou?

Zdroj: Shutterstock.com Zimní děti jsou větší než jejich letní protějšky

Vědci z Harvardské univerzity a z univerzity v Queenslandu došli nezávisle na sobě k závěru, že děti narozené v zimě jsou při narození těžší a delší nežli jejich letní vrstevníci. Až zimní děti dosáhnou sedmi let, budou podle vědců vyšší, budou více vážit a mít i větší obvod hlavy nežli stejně staré děti narozené v létě.

Děti narozené v zimě dosahují lepších výsledků ve škole

Výzkum univerzity v australském Queenslandu poukazuje i na to, že zimní děti dosahují lepších výsledků ve škole. Není to z toho důvodu, že by byly inteligentnější nežli jejich letní vrstevníci. Je to tím, že děti narozené v zimě mají rozvinutější sociální a emocionální schopnosti a také se umí lépe vyjadřovat.

Zdroj: Shutterstock.com Zimní děti jsou klidnější, mají však sklony k melancholii i depresivním stavům

Podle australských vědců nejsou děti narozené v zimě žádní raubíři. Jsou naopak velmi klidné a rozhodně u nich nepočítejte s náladovostí. Na druhou stranu mají větší sklon k melancholii, která může v dospělosti přerůst až do depresivních stavů.

Na vyšší riziko vzniku neurologických poruch má u zimních dětí vliv především nedostatek slunečního svitu v době jejich narození a v průběhu jejich prvních týdnů života. Tento nedostatek světla se odráží nejen v možných depresivních stavech. U lidí narozených v zimě je tu i vyšší riziko vzniku schizofrenie či bipolární poruchy osobnosti.

U zimních dětí se častěji objevuje alergie

Podle odborného článku ve vědeckém časopise Annals of Allergy, Astma and Immunology se u dětí narozených v zimě objevuje vyšší riziko vzniku alergie a astmatu. Podle vědců je to tím, že vzhledem k mrazivým zimním měsícům, během nichž se dítě narodí, je novorozeňátko více doma než venku. Čerstvě novorozené dítě je tak ve větší míře vystaveno alergenům, k nimž patří například prach, zvířecí srst nebo roztoči.

Autor:
Publikováno: 23. 1. 2020 10:13 Nahlásit obsah