Strašák jménem předčasné šedivění vlasů: Jak se mu vyhnout?

Strašák jménem předčasné šedivění vlasů: Jak se mu vyhnout? Zdroj: Shutterstock.com

O šedivění vlasů se říká, že patří k přirozenému procesu stárnutí. Tak jako bojujete proti vráskám, můžete zpomalit a omezit i vznik šedivých vlasů. Zvlášť pokud si chcete ještě na chvíli udržet svou přirozenou barvu. Naštěstí existuje několik triků, díky kterým předčasné šedivění o něco zmírníte. I když – genetika se nedá ošálit.

Viníkem šedivění je hlavně genetika

Většině žen kolem třicítky byste na hlavě našli pouze několik šedivých vlasů. Ovšem, až se dostanou ke zlomové hranici 50 let, budou mít bílé vlasy nejméně z 50 procent. Ať už budete bílé nitky ve svých vlasech nacházet dříve nebo později, vždy bude mít tento proces šedivění na svědomí hlavně vaše genetická výbava. Za předčasné šediny však můžou také problémy se štítnou žlázou, cukrovka, anémie nebo včasný nástup menopauzy.

Dobu, kdy vám začnou šedivět vlasy, můžete ovšem mírně ovlivnit i vy sama. Pokud jste tedy hrdá na svou přirozenou barvu vlasů a nijak netoužíte po barvení či melírování, které by překrylo případné počínající šediny, vrhněte se na následující věci.

Zdroj: Shutterstock.com

Upravte si jídelníček

O vlasech se říká, že jsou barometrem našeho zdraví. Aby byly ještě krásnější, zdravější a uchovaly si svou přirozenou barvu, vyživujte je hlavně zevnitř. V prvé řadě je tedy důležité, abyste obměnila jídelníček. Ve stravě se zaměřte především na potraviny bohaté na bílkoviny, esenciální aminokyseliny, železo, vápník a zinek.

Konzumujte také potraviny s obsahem vitaminů B6, B12, D a E, které ovlivňují přirozenou pigmentaci vlasů. Při nedostatku těchto vitamínů totiž často dochází k předčasnému šedivění. Tyto vitaminy pro zdravé vlasy jsou také k dispozici ve formě doplňků stravy.

Vyhýbejte se stresu

Prvních šedivých vlasů si začnou ženy všímat zhruba po třicítce. Urychlit proces šedivění mohou v jejich případě nemilé stresové situace anebo vyčerpání organismu. I když se to snadno píše, ale mnohem hůře uvádí do reálu, naordinujte si volnější a klidnější tempo, relaxujte, vychutnávejte si život, a co nejvíce se vyhýbejte stresu.

Přestaňte kouřit

Pokud kouříte, tak na tento zlozvyk raději okamžitě zapomeňte. Podle řady výzkumů jsou kuřáci vystaveni 4krát vyššímu riziku předčasného šedivění nežli nekuřáci.

Chraňte se před sluníčkem

Zvlášť v létě byste měla své vlasy chránit před přímým slunečním žárem. Takže až zase pojedete na dovolenou k moři, přibalte si s sebou i lehký šifonový nebo hedvábný šátek. Právě UV záření totiž může vašim vlasům způsobit předčasné šedivění.

Před každým mytím svým vlasům dopřejte zábal z kokosového oleje

O kokosovém oleji se říká, že je vynikajícím prostředkem proti případnému vzniku šedin. Když si z něj před každým mytím vlasů uděláte vlasový zábal, můžete tuto skutečnost zjistit i sama na sobě. Kokosový olej však na vlasy působí komplexně – dokonale je hydratuje, vyživuje a opravuje jejich poškozenou strukturu.

Zdroj: Shutterstock.com

Vyzkoušejte jablečný ocet nebo masku z mandlového oleje a sezamu

Proti předčasnému šedivění vlasů zkuste bojovat také jablečným octem. Jednu polévkovou lžíci octa smíchejte s půl litrem studené vody. Touto směsí si své vlasy přelijte a nechte volně uschnout. Na své vlasy můžete pravidelně aplikovat také masku z mandlového oleje a rozdrcených sezamových semínek, která má opět pozastavit proces šedivění.

Vsaďte na zkušenosti čínské medicíny

Jako doplněk stravy můžete například pravidelně užívat extrakt z rdesna mnohokvětého. Čínský název této bylinky znamená v překladu „černé vlasy“. Tato rostlina dle poznatků čínské tradiční medicíny zpomaluje proces šedivění. Číňané také věří, že dokáže již šedivým vlasům navrátit jejich původní barvu.

Autor:
Publikováno: 14. 2. 2019 14:00 Nahlásit obsah