Svatomartinská husa: Jaká je tradice této pochoutky a jak na nejlepší recept

Svatomartinská husa: Jaká je tradice této pochoutky a jak na nejlepší recept Zdroj: Shutterstock

Ke svátku svatého Martina, který každoročně slavíme 11. listopadu, se váže spousta tradic. Kromě toho, že by měl svatý Martin přijet na bílém koni, popíjíme svatomartinské víno a pochutnáváme si na svatomartinské huse s knedlíkem a se zelím. Chcete znát recept na nejlepší svatomartinskou husu? Máme jej pro vás.

Kde se vzala tradice svatomartinské husy

Proč patří pečená husa se zelím a knedlíkem k tradičním svatomartinským specialitám? Jedna lidová pověra říká, že husa se stala svatomartinskou pochoutkou za trest, protože svým kejháním rušila bohoslužbu. 

Tradice pečení husy na svatého Martina má však mnohem jednodušší vysvětlení. Naši předkové zkrátka na podzim zabíjeli vykrmené husy, které chovali doma. Na podzim se také pořádaly poutě a svatomartinské trhy, během kterých byla husa tradičním pokrmem.

Podle toho, jak je husa vykrmená, naši předkové předpovídali zimu

Naši předkové si svátek svatého Martina nedokázali bez pečené husy rozhodně představit. Navíc podle toho, jak byla husa, kterou vložili na svatého Martina do pekáče, vykrmená, předpovídali, jaká bude zima.

Zdroj: Pixabay Když měla husa větší množství podkožního tuku, měla následovat tuhá zima. Naši předkové se zaměřovali také na prsní kost husy. Čím byla světlejší, tím mělo být o Vánocích více sněhu. Tmavá prsní kost naopak předpovídala Vánoce na blátě. Pro naše předky byla důležitá také hřbetní kost svatomartinské husy. V případě, že byla bílá, měl být na horách sníh. Jestliže ale byla tmavá až kropenatá, měly následovat plískanice.

Nejlepší svatomartinská husa: Pečte ji alespoň 13 hodin

Chcete si připravit tu nejlepší svatomartinskou husu? Vše začíná nákupem kvalitního masa. Svatomartinskou husu si kupte v ověřeném obchodě nebo ještě lépe u farmáře. Očištěnou a vykuchanou husu, kterou jste si pořídili, den před pečením zvenčí i zevnitř osolte, okmínujte a nechte odpočívat v lednici.

Následující den ráno se pusťte do pečení. Svatomartinskou husu vložte do pekáče a podlijte vodou. Pekáč s husou přikryjte víkem nebo alobalem a následně vložte do trouby rozehřáté na 80 stupňů Celsia. Tímto způsobem pečte svatomartinskou husu celých 12 hodin.

Zdroj: Pixabay Po 12 hodinách odstraňte z pekáče víko (nebo alobal), husu polijte výpekem a zvyšte teplotu trouby na 180 stupňů Celsia. Tímto způsobem pečte husu další 1 hodinu, než celá zezlátne. Výsledkem tohoto pečení bude svatomartinská husa s křupavou kůžičkou a měkkým a křehkým masem, které samo odpadává od kosti.

S čím podávat svatomartinskou husu

Zajímá vás, s čím nejlépe podávat svatomartinskou husu? Tato tradiční pochoutka bude dokonalá s červeným nebo bílým zelím a také s bramborovými, houskovými či špekovými knedlíky. Spousta lidí preferuje k huse a zelí rovněž noky nebo lokše, což jsou bramborové placky.

Do svého svatomartinského menu nezapomeňte zařadit také husí vývar neboli kaldoun. Z husích jater zase můžete udělat paštiku. K těmto pochoutkám samozřejmě nezapomeňte popíjet i mladé svatomartinské víno.

Zdroj: Denik.cz, Novinky.cz, iDnes.cz 

Autor:
Publikováno: 5. 11. 2021 09:58 Nahlásit obsah