Bílý šum: Geniální trik jak zklidnit a uspat plačící miminko

Bílý šum: Geniální trik jak zklidnit a uspat plačící miminko Zdroj: Shutterstock.com

Zvuk vysavače, sekačky na trávu nebo projíždějících aut vám pomohou uspat nespokojené plačící miminko, když už vám coby rodičům docházejí všechny síly. Že jde o kuriózní formu uspávání? Ale kdepak! Tyto monotónní zvuky zvané bílý šum jsou pro miminko velmi uklidňující, neboť mu připomínají jeho dřívější pobyt u maminky v děloze.

Zklidnění a uspání nespokojeného miminka: Mnohdy složitá věc

Zdravá miminka pláčou proto, že jsou hladová, unavená, schází jim tělesná blízkost maminky, anebo zažívají pocit nepohody kvůli mokré plence. Pláčem mohou vyjadřovat i nespokojenost s tím, že se nacházejí v prostředí, které vůbec neznají. Trápit je rovněž mohou prdíky (nebo chcete-li nadýmání) či růst zoubků. Pokud jste všechny výše uvedené body vyřešili a vaše miminko je stále nespokojené, je jenom na vás, abyste našli další možnosti, jakým způsobem jej zklidníte a uspíte.

Pokud během uspávání vašeho miminka nezabírá chování, plácání po zadečku, zpívání ukolébavek ani houpání v elektrické kolíbce, zkuste tyto metody zkombinovat ještě s bílým šumem. Jde o monotónní a pro lidské ucho velmi příjemný a přirozený zvuk, který uklidňuje. A to nejen děti, ale i dospělé.

Zdroj: Shutterstock.com

Bílý šum: Zklidňující vzpomínka na pobyt v děloze

Uklidňuje vás šumění stromů nebo milujete zvuk padajících dešťových kapek? Tak v tom rozhodně nejste sami! Tento monotónní a rovnoměrný zvuk, který nazýváme jako bílý šum, dokáže řadu miminek zklidnit a dokonce uspat.

Je to dáno hlavně tím, že děti byly při 9měsíčním pobytu v mámině břiše zvyklé na neustálé zvuky, ať už šlo o tlukot srdce, proudění matčiny krve nebo tlumené zvuky z okolí. Miminka se poté narodila do absolutního ticha, které občas přeruší nějaký velmi ostrý zvuk. Některá novorozeňátka jsou na tento přechod velmi citlivá, proto pláčou, jsou neklidná a nespokojená.

Spousta maminek vypozorovala, že v tomto stavu dokážou miminko zklidnit třeba zvuky projíždějících aut nebo zvuk fénu. Právě tento bílý šum je totiž pro miminko takovou zklidňující vzpomínkou na pobyt v děloze.

Zvuky vhodné pro zklidnění miminka

Chcete-li tedy hystericky plačící miminko zklidnit, anebo jej rovnou uspat, jaké zvuky byste mu měli pouštět? Jde například o:

 • zvuk digestoře
 • zvuk větráku
 • šum televize nebo rádia bez signálu
 • zvuk vysavače
 • zapnutou pračku
 • zvuk fénu
 • puštěnou sprchu
 • zapnutou myčku
 • zvuk sekačky na trávu

Během procházky vaše miminko zklidní také:

 • zvuk projíždějících aut
 • šumění stromů
 • dopadající kapky deště

Uklidňující zvuky pouštějte přes počítač i aplikaci v mobilu

Jestli si říkáte, zda celou dobu při uspávání miminka musíte mít puštěný třeba fén, rozhodně to není nutné. Spousta bílých šumů, například i skvělé padání vodopádu nebo šumění moře, najdete také na YouTube, kde vám jednotlivá videa umožňují až několik hodin přehrávání v kuse. Bílý šum, tedy příjemné zvuky pro uspávání miminka, si můžete stáhnout také do svého chytrého telefonu, a to jako užitečnou aplikaci, která je k dispozici na Google Play.

Autor:
Publikováno: 13. 2. 2019 12:00 Nahlásit obsah