Mary Gorgensová porodila dcerku Kaiu za 120 sekund. Jde o nejkratší a nejrychlejší porod zaznamenaný australskými lékaři

Mary Gorgensová porodila dcerku Kaiu za 120 sekund. Jde o nejkratší a nejrychlejší porod zaznamenaný australskými lékaři Zdroj: Shutterstock.com

Snad každá nastávající maminka sní o tom, aby porodila rychle, a hlavně bez komplikací. Ne vždy tomu tak bohužel je a děťátko přichází na svět v řádu hodin až dnů. To Mary Gorgensová však pomalý a bolestivý porod rozhodně nezažila. Její dcerka Kaia Amelia totiž přišla na svět za neuvěřitelné dvě minuty. Jak je to možné?

Australská maminka všechny své děti porodila do dvou hodin

O Australance Mary Gorgensové můžeme říct, že je to máma rekordmanka. Své šesté dítě, dcerku Kaiu Ameliu, porodila za pouhé dvě minuty. Šlo přitom o nejkratší a nejrychlejší porod, jaký kdy australští lékaři zaznamenali.

Mary Gorgensová nebyla z průběhu porodu vůbec překvapená. I svých předchozích pět dětí porodila do pouhých dvou hodin. “Moje první dítě, syn Max, se narodil v prosinci roku 2008. Po počátečních porodních bolestech mě manžel odvezl do porodnice. Poté, co mě přijali lékaři, byl můj syn do 12 minut venku. Další dvě děti se mi narodily v autě při cestě do porodnice a další dvě jsem rodila doma,” popisuje Mary.

Zdroj: Dailytelegraph.com.au Při porodu šestého dítěte necítila děložní stahy ani bolest

Jak tomu bylo v případě holčičky Kaiy, která byla šestou v pořadí? Dva dny před termínem porodu, který australské mamince vypočetli lékaři, se Mary zrovna umývala v koupelně. V tom zničehonic zjistila, že zřejmě rodí. 

Na pomoc si přivolala svého manžela Simona, který si myslel, že má jeho žena s porodem čas, a tak příliš nespěchal. Když nakonec do koupelny přišel, spatřil již svou ženu Mary, kterak v náručí drží jejich šesté společné dítě, dcerku Kaiu Ameliu. Mary přitom k porodu stačilo pouhých 120 sekund.

“Při porodu mého šestého dítěte jsem necítila žádné děložní stahy, natož bolest. Vůbec jsem proto nečekala, že přijde na svět tak rychle. Moji přátelé si už ze mě dokonce dělají legraci, že stačí, abych kýchla a okamžitě porodím,” říká šestinásobná australská maminka Mary.

Zdroj: Dailytelegraph.com.au Překotný porod představuje velké riziko

Spontánně probíhající porod, který trvá méně než dvě hodiny, porodníci označují jako překotný. Nejčastěji se objevuje u vícerodiček. Pro maminku i dítě přitom představuje velká rizika. V případě ženy může dojít k poranění děložního hrdla nebo pochvy i k tvorbě krevních výronů. Při překotném porodu může zase u miminka dojít k přetržení pupečníku nebo k nitrolebečnímu krvácení.

Pokud se u vás z ničeho nic objeví velmi silné kontrakce, které za sebou rychle následují často i bez pauzy a které vás nutí k porodnímu tlačení, na nic nečekejte a volejte záchrannou službu (tísňová linka 155). Může jít totiž právě o překotný porod.

Autor:
Publikováno: 16. 6. 2020 10:50 Nahlásit obsah