Norsko přijalo zásadní změnu: I svobodné ženy zde konečně mohou podstoupit umělé oplodnění

Norsko přijalo zásadní změnu: I svobodné ženy zde konečně mohou podstoupit umělé oplodnění Zdroj: Shutterstock.com

I svobodné ženy, které nemohou počít miminko přirozenou cestou, si mohou v Norsku splnit svůj sen. Dle agentury DPA totiž ještě koncem května 2020 stihnul norský parlament (Stortinget) novelizovat zákon, díky kterému budou moci svobodné norské ženy podstoupit umělé oplodnění a přijmout vajíčko od dárkyně za účelem reprodukce.

V Česku musí žena podat žádost o umělé oplodnění spolu s partnerem

Pokud chce v Česku žena podstoupit umělé oplodnění, měla by splňovat hned několik podmínek. Musí mít dobrý zdravotní stav a musí se nacházet v plodném věku do 49 let. Kromě toho je v tuzemsku bezpodmínečně nutné, aby žádost o umělé oplodnění podala se svým partnerem či manželem opačného pohlaví. Česká legislativa totiž neumožňuje, aby si o umělé oplodnění zažádaly single ženy nebo lesbické páry.

V případě, že tedy ženu v jejím kroku nepodporuje její partner či manžel (nebo dokonce nikoho takového nemá), nemůže oficiální cestou v Česku žádat o provedení umělého oplodnění. V Norsku však měly ženy dosud ještě svázanější ruce. Umělé oplodnění zde mohly podstoupit pouze vdané ženy. Nyní se i pro ně mění situace k lepšímu.

Původní zákon týkající se umělého oplodnění v Norsku platil 16 let

V květnu 2020 novelizoval norský parlament zákon, podle kterého budou moci i svobodné norské ženy podstoupit umělé oplodnění a přijmout také vajíčka od dárkyně za účelem reprodukce. Původní zákon v Norsku platil 16 let a k jeho změně došlo po kampani norských opozičních stran.

Zdroj: Shutterstock.com Změna zákona byla ve Strotingetu předmětem vášnivých debat. Tento zákon totiž v Norsku dále legalizuje dárcovství vajíček. Jeho změny se týkají také vyšetření ultrazvukem během prvních tří měsíců těhotenství nebo krevních testů, pomocí kterých lze zjistit genetické abnormality plodu.

Při schvalování zákona norští poslanci horlivě debatovali i o tom, zda se rodiče mohou rozhodnout pro potrat, když lékaři v raném stádiu těhotenství u plodu odhalí chromozomovou abnormalitu.

Novelu zákona brzdili křesťanští demokraté a konzervativci

Proti novele tohoto zákona dlouhodobě brojili křesťanští demokraté (KRF), kteří se snažili brzdit jakékoliv jeho změny. Novelu odmítala také konzervativní vládní koalice. Jak uvádí agentura DPA, při hlasování menšinovou vládu s křesťanskými demokraty přehlasovaly levicově orientované strany a někteří členové krajní pravice.

Autor:
Publikováno: 13. 7. 2020 12:00 Nahlásit obsah