Hubnutí chůzí opravdu funguje: Jak rychle a dlouho chodit, aby bylo účinné

Hubnutí chůzí opravdu funguje: Jak rychle a dlouho chodit, aby bylo účinné Zdroj: Shutterstock

Chcete zhubnout a vylepšit si figuru? Nemusíte se začít věnovat žádnému speciálnímu sportu, jako je jóga, pilates či silové cvičení. Nepotřebujete ani chodit běhat. K tomu, abyste výrazně zhubli, vám stačí obyčejná chůze. Ovšem i hubnutí chůzí má svá pravidla. Kolik kilometrů byste tedy měli za den ujít a v jaké rychlosti, aby bylo hubnutí účinné?

Svižné chůzi se věnujte alespoň čtyřikrát týdně

Neseďte doma a dejte sbohem sedavému způsobu života. Když je venku krásně, vyrazte na procházku. Právě chůze je pro člověka tím nejpřirozenějším pohybem, který vám zlepší fyzickou kondici, sníží riziko civilizačních chorob a rovněž zharmonizuje psychiku.

Jak často byste měli chodit na procházky? Ideálně čtyřikrát týdně nebo častěji. Pokud se chcete pustit do hubnutí chůzí, je třeba, abyste znali ještě další pravidla. 

Zdroj: Shutterstock Jak rychle chodit, abyste zhubli

Co dělat, abyste při procházce začali pálit tuky? Výsledky hubnutí chůzí se dostaví, pokud začnete chodit rychlostí 5 kilometrů za hodinu nebo vyšší. Platí přitom pravidlo, že čím rychleji chodíte a čím více vážíte, tím více kalorií během chůze vydáváte. Dávejte si však pozor na to, ať to s rychlostí tzv. nepřepálíte. Její ideální intenzita by se měla pohybovat mezi 50 až 70 procenty vašeho maxima.

Tip: Abyste mohli rychlost své chůze sledovat, pořiďte si chytré hodinky, anebo si do svého smartphonu nainstalujte speciální sportovní aplikaci.

Hubnutí chůzí: Záleží na délce trasy i zvoleném terénu

Pokud chcete pomocí chůze zhubnout, nezáleží pouze na tom, jak rychle budete chodit. Své procházce věnujte pokaždé alespoň 50 až 70 minut a zkuste si vybírat náročnější trasy v terénu. Také vědci na základě svých výzkumů potvrzují, že více kalorií spálíte, pokud si vyberete trasy se stoupáním nebo kopcovitý terén.

Aby se pro vás svižná chůze nestala brzy rutinou, zkuste mezi sebou trasy, které chodíte, pravidelně střídat. Při chůzi si rovněž pusťte do sluchátek hudbu, projděte se s partnerem nebo na procházku vyrazte pokaždé v jinou denní dobu.

Při svižné chůzi zapojte i horní polovinu svého těla

Dali jste se na svižnou chůzi, pomocí které chcete zhubnout a posílit svalstvo? Během pravidelných procházek zkuste zapojit i svou horní polovinu těla. Vyzkoušejte nordic walking, tedy chůzi doplněnou o speciální chodecké hole. 

Díky tomuto způsobu chůze zapojíte i další tělesné partie, které jsou během klasické chůze obvykle nečinné. Jde zejména o zádové svalstvo, paže a ramena. Při delších trasách bývá nordic walking účinnější, než kdybyste zvedali činky.

Zdroj: Shutterstock

Důležité benefity hubnutí chůzí

  • Svižná chůze pomáhá s hubnutím. Je rovněž skvělým způsobem, jak se zbavit břišního tuku.

  • Na rozdíl od běhu svižná chůze podporuje sílu a fungování svalů.

  • 150 minut chůze týdně vám pomůže udržet vaši stávající váhu.

  • Pravidelná chůze zlepšuje náladu a zmírňuje depresivní a úzkostné stavy.

  • Pokud se budete svižné chůzi věnovat pravidelně, posílíte tím zdraví svého srdce, zlepšíte fungování imunitního systému a snížíte u sebe riziko civilizačních onemocnění.

Autor:
Publikováno: 10. 3. 2021 09:54 Nahlásit obsah